הכנה לכיתה א – איך נעביר את ילדנו מהגן ילדים לבית ספר ללא קשיים

הכנה לכיתה א' היא התרגשות גם להורים וגם לילדים, משהו חדש קורה וחלים המון שינויים. קבלו כמה טיפים שיכולים לעזור למעבר מהנה וחוויתי

הכנה לכיתה א הינו צעד גדול ומרגש הן להורים והן לילדים. הרגע בו אתם קולטים שילדכם כבר איננו תינוק קטן, שהוא נכנסת למסגרת חווייתית עם המון למידה והכרת חברים חדשים. מסגרת חדשה שמציבה לו סדר יום חדש ונהלים חדשים שהוא אינו מכיר.

לצד ההתרגשות עולים להורים המון שאלות: האם הילד מוכן לבית ספר? האם הוא יעמוד בדרישות שצריך? כאן, נעזור לכם איך להכין את ילדכם לקראת השינוי הקרב ובא.

דברים שנוכל לעשות בבית עם הילדים לשיפור מיומנות לפני כיתה א:

לנו ההורים יש חלק משמעותי במעבר מהגן לבית הספר. יש לנו השפעה גדולה על ההסתגלות של ילדנו במסגרת החדשה. תפקידנו לשדר אמונה וביטחון. לעודד את ילדנו ללמוד דברים חדשים ונוכל לעשות זאת דרך כמה דברים יצירתיים וכיפים בבית. 

 • דבר ראשון והכי חשוב הינו סדר יום עקבי המתאים לסדר היום בבית ספר. נצפה לשינה איכותית בלילה וארוחה מזינה בבוקר בשעה קבועה.

 

 • תרגול מיומנויות: בבית, לכל ילד יש את האזור הפרטי שלו. בבית ספר כל הילדים לומדים ועוברים ביחד חוויות משותפות. למדו את הילדים עוד בבית לחלוק, בין אם זה משחק מוקצב לכל אחד במחשב, לפתור בעיות, ללמוד להתגמש אחד עם השני, לנקוט עמדה, להקשיב, לדחות סיפוקים.

תרגול יומיומי כמו נושאים אלו יעזרו לפתח מיומנות חברתית ורגשית. אם הילדים שלכם מצליחים בלי בעיה, אל תפחדו להעלות את הקושי ולאתגר את ילדכם כמה שיותר, אך עם זאת, למדו את ילדכם גם דרכים להרפות ולהירגע. בהכנה לכיתה א נבין שגם יהיו ימים קשים מבחינה חברתית, לימודית או מבחינת הסתגלות למסגרת חדשה. מצאו מה הכי עוזר לילדכם להירגע, למשל, מוזיקה, ציור, מדיטציה, ספורט ועוד. הקפידו לשבח ולעודד את ילדכם בכל דבר טוב שהם עושים או מצליחים אך גם, במידה.

 

 • תקשורת היא המפתח! פיתוח תקשורת בריאה מועילה מאוד להכנה לכיתה א וגם להמשך הדרך. תקשורת מלמדת אותנו לפתח אמפטיה, להיות אוזן קשבת כשצריך, להביע עמדה, להראות סמכות ומנהיגות. נוכל לפתח זאת במגוון דרכים, הדרך שאני ממליצה עליו הוא שיח משפחתי וחלוקת חוויות על היום שעבר עליכם. זה גורם לילדכם להביע את עצמו ואת רגשותיו נכון ומפתח קשרים חברתיים טובים. מומלץ לאפשר לילדכם לישון אצל חברים או שהם ישנו אצלכם וירכשו חברות ארוכת טווח. זה יעזור להם בהסתגלות למסגרת חדשה במיוחד אם שניהם עולים ביחד לאותו בית הספר.

 

 • פעילות גופנית חשובה לבריאות שלנו.  בדרך להכנה לכיתה א, משחקים הכוללים תנועה כמו ריקוד, ריצה, תופסת וכדורגל מאפשרת לילדכם תרגול מוטוריקה גסה ופיתוח יחסים חברתיים עם הסביבה. היא משמשת גם לפורקן סטרס, חרדה ובונה ביטחון עצמי.

 

 • התנהלות דיבורית. העשרת המילים דרך ספרים והקראת סיפורים היא כלי עזר הכרחי להכנה לכיתה א. התנהלות דיבורית נכונה אצל ילדים עם מבוגרים, תיאור מצבים, עוזר להם לווסת את רגשותיהם, נוכל לאמן את ילדנו דרך שאילת שאלות ומתן תשובות, שחזור סיפור שקראנו, לשחק במשחקי זיכרון, המצאת סיפור ואפילו ניתן לעשות הצגה קטנה בבית שהוא הדמות הראשית בה.

 • קחו את ילדכם לבדיקות שמיעה וראייה לפני כניסה לבית הספר.

הכנה לבית ספר נכונה ובטוחה:

 • הכנה לכיתה א מצריכה המון שיחות. דברו עם ילדכם וספרו לו על מה הולך לבוא, איפה הוא הולך ללמוד, איך נראית כיתה, תנו לילד לבחור מקום משלו בכיתה.
 • שתפו אותו בקניות לבית ספר, תנו לו לבחור איזה תיק וקלמר הוא רוצה להכנה לכיתה א.
 • חשוב לתאר את השינוי באופן ריאלי ללא הפתעות שיכניסו את הילד לחרדה.
 • חשוב להיפרד נכון מהגן, ולומר שתקופה זאת נגמרה ומתחילים תקופה חדשה.
 • הקפידו לשדר אמון וביטחון עצמי, הילד צופה בנו כל הזמן, אם אתם תרגישו הססנים ילדכם ירגיש את זה עליכם וירגיש כך גם.
 • אם בחודשיים הראשונים אתם רואים קשיים אצל ילדכם אנא פנו גם לייעוץ אצל גורם מקצועי.

 חשוב לדעת כי ילדים לומדים באופן טבעי וספונטני מהרגע בו הם נולדים. עבורם, העולם כולו הוא סוג של סדנה אחת גדולה ומרתקת המתרחשת כל יום, כל שעה, כל דקה. הם לומדים דרך התבוננות והקשבה, דרך חיקוי, ניסוי וטעיה. חלק גדול מההתנסויות האלה מתרחשות דרך ההתנהלות היום-יומית שלהם ודרך משחק. בהכנה לכיתה א' אל תדחיקו בו הכנת שיעורי בית, אחרי בית הספר אל תסתגרו, רדו למטה לחצר שיפרוק קצת אנרגיות, תאכלו ארוחה טובה ושתפו חוויות חיוביות ושליליות.

הילדים היו בגן בחממה עד היום. במבנה קטן שקל להתמצא בו. בתי הספר הם גדולים פי כמה וכמה מהגנים מהם באו הילדים. מרבית המחנכות של כיתה א מקיימות סיורים במרחבי בית ספר, אבל אם אתם רוצים להקל על ילדכם קחו אותו בעצמכם לסיור בבית הספר כך ההכנה לכיתה א והמעבר מגן ילדים לבית ספר תעשה חלקה ללא בעיות.

נשאר רק לאחל לילדכם שנת לימודים נעימה ומוצלחת.

 

אהבתם את המאמר על הכנה לכיתה א? תוכלו להתעניין גם במאמרים הבאים:

גמילה ממוצץ – תעשו זאת רק ב- 10 צעדים

משרת אם | פתרון ונגישות העבודה מהבית לאימהות חד הוריות

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button