כלבים ותינוקות – היתרונות של חיות מחמד לחיזוק מערכת חיסון

כלבים הינם החברים הכי טובים של האדם. מה הם היתרונות בגידול כלבים ותינוקות ביחד? איך זה משפיע על המערכת חיסון וכיצד חיות מחמד תורמות לנו

לכלבים ותינוקות יש חיבור מיוחד במינו, הקשר שלהם מתבטא לא רק בחברות אלא גם בבריאות שלהם. כשתינוקות חיים באותו בית עם חיות מחמד הם חולים פחות, המערכת חיסון שלהם מתחזקת גם לאורך השנים. כלבים ותינוקות הגדלים ביחד סובלים הרבה פחות מאסטמה ולא מפתחים מחלת ריאות בגיל מאוחר יותר.

כדי לבחון את המצב מקרוב, צוות חוקרים עקבו אחר 397 ילדים במהלך 12 החודשים הראשונים   לחייהם. הוריהם של הילדים התבקשו למלא יומן מדי שבוע עם מידע מפורט על הבריאות של הילדים ועל הקשר שנוצר בין כלבים ותינוקות בביתם והתוצאות היו מפתיעות. תינוקות אשר נולדו וחיו בסביבת כלב היו בסיכון נמוך יותר לדלקות באוזניים וצינון לעומת תינוקות שלא חיו בסביבת כלבים בשנה הראשונה לחייהם. 

הקשר בין כלבים ותינוקות למערכת החיסון שלהם: 

תינוקות וילדים החיים עם בעל חיים בבית כמעט ולא חוו אלרגיות נפוצות כמו קרדית האבק, חלו פחות בדלקות דרכי הנשימה או זיהומים. חשיפה מגיל לידה לחיית מחמד מורידה משמעותית את הסיכון לחלות במחלות בדרכי הנשימה ואלרגיות. לגור עם חיית מחמד כמה שיותר בגיל צעיר, גורמת למערכת חיסון שלנו להתבשל יותר מהר.

תינוקות נולדים עם מערכת חיסון לא מפותחת שמבשילה ומתפקדת יותר ויותר.
אז למה כלבים עושים כזה הבדל משמעותי? זה עדיין לא לגמרי ברור.

היתרונות של גידול חיות מחמד בבית: 

אחת היתרונות של אורך חיים בין כלבים ותינוקות הוא החשיפה של יותר חיידקים רעים מכל מיני סוגים, לעומת מקום סטרילי ונקי. מקום סטרילי מדי מונע מהמערכת החיסונית להסתגל ולהתמודד עם הסביבה. בכללי להחזיק את הילד שלכם בתוך בועה סטרילית ולא חושפים את ילדכם לסביבה מחוץ לבית זה לא תמיד בריא (חוץ ממקרים מסוימים שהמצב הבריאותי מצריח בכך).

הדאגה ההורית היא בסך הכול מנגנון טבעי שלנו לשמור על הילדים. אבל יש דרכים לעזור לילדים שלנו לשפר את המצב הבריאותי ואפילו לרכוש חבר אמת שילווה אותם עד גיל ההתבגרות. אך חשוב לזכור, תינוקות עד גיל חודשיים מאוד רגישים מבחינת מערכת חיסון, תוכלו לקרב את הכלב שלכם אליו, לתת לו להריח ולגעת אך אל תתנו לו ללקק בפנים, אם זה קורה, שטפו את פניו של התינוק בעדינות עם מים וסבון. 

מחקר נוסף מצא כי משפחות שאימצו כלב ממקלט של צער בעלי חיים, קיבלו תוצאות מעניינות כבר מלכתחילה. מהמחקר פורסם כי כל בני המשפחה שסובלים ממחלות שקשורות לצינון, חום גבוה, אלרגיות, ואפילו גירודים בעור, חוו שיפור משמעותי בבריאותם והסימפטומים של המחלה נעלמו כלא היה. אותם המשפחות המשיכו לתת דיווח שגם לאחר תקופה של 12 חודשים השיפור היה חיובי ולא הזדקקו לטיפול רפואי נוסף.

כלבים ותינוקות הם לא רק מערכת חיסון מנצחת:

אנחנו כהורים חווים המון שינויים וסטרס, בין אם זה לגדל את התינוק שלנו בכך שהוא יהיה בריא וחזק, בין אם רוצים להחזיק קריירה, ועוד אלף ואחד דאגות שאנחנו חווים. מחקרים הראו את היתרון בלגדל כלב בבית. לא רק שהם משפיעים לטובה על המערכת חיסון שלנו, אלא גם מורידים תחושות של לחץ וסטרס. מחקר שנעשה באוניברסיטת מישיגן שבארצות הברית הראה בניצחון מוחץ של כ-80% שבעלי חיים כן משפרים את מצב הרוח שלנו. 

יצירת קשרים חברתיים:

כלבים הם החברים הכי טובים של האדם. הם גורמים לאנשים בודדים להרגיש פחות לבד. כלבים מעודדים משמעותי פיתוח אינטראקציות עם אנשים אחרים. כשאנחנו עושים איתם טיולים אנחנו פוגשים ברחוב עוד אנשים המטיילים עם כלביהם, הם יוצרים לנו בקלות נושאי שיחות וכך אנחנו מכירים עוד ועוד אנשים חדשים. 

לסיכום:

חיות מחמד, ובעיקר כלבים עם תינוקות זהו שילוב נהדר לפיתוח מערכת חיסון חזקה, להפחתת תחושת הבדידות, פיתוח אמפתיה בין כלבים ותינוקות, ומאוד מעלים את המצב רוח בבית. אז אם אתם מתלבטים אם לגדל חיות מחמד בבית, המאמר הזה בשבילם.

 

אהבתם את המאמר על כלבים ותינוקות? תוכלו להתעניין גם במאמרים הבאים:

הכנה לכיתה א – איך נעביר את ילדנו מהגן ילדים לבית ספר ללא קשיים

פחדים וחרדות – איך להתגבר ולהתמודד עם הפחדים שמנהלים אותנו

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button