האם יש לכם דופק תקין? כך תדעו

אנשים רבים לא יודעים איך לבדוק את הדופק שלהם ואף פחות מאותם האנשים יודעים למדוד מהו דופק תקין, להלן הסבר מפורט.

 באפשרותכם לבדוק את קצב הלב שלכם באמצעות מדידה באם יש לכם דופק תקין ואף לספור כמה פעמים הלב שלכם פועם במשך דקה אחת. קצב הלב משתנה על פי המעשים שלכם, בעוד בעת פעילות גופנית הוא יהיה מהיר, ובעת שינה הוא יהיה איטי יותר.

על מנת למדוד את קצב הלב שלכם בעת מנוחה, תשבו בשקט תוכלו לבדוק את הדופק שלכם במדויק. אנו ממש מבקשים ממכם לקרוא בהתרגשות את המאמר שלפניכם, וכך תגלו – האם יש לכם דופק תקין? כך תדעו…

מה הוא בכלל דופק תקין?

למרבית המבוגרים יש קצב לב בשעת מנוחה של בין שישים לבין מאה פעימות פר דקה, מה שמעיד בהכרח על דופק תקין. ככל שאתם יותר בכושר, יש להניח, כי הדופק שלכם יהיה נמוך יותר בעת מנוחה. לצורך העניין, נבהיר כי לספורטאים, למשל, יתכן שיהיה דופק של בין ארבעים לבין שישים פעימות לדקה או פחות בעת מנוחה. עליכם לפנות לרופא המטפל, על מנת שיבדוק אתכם במידה ונראה לכם שהדופק שלכם הוא יותר מאה ועשרים פעימות לדקה באופן רציף, כמו גם פחות משישים פעימות לדקה.

מה הקשר בין ביצוע פעילות גופנית לבין דופק תקין?

דופק תקין במשך או מיד בתום אימון גופני, יכול לספק לכם אינדיקציה לרמת הכושר שלכם. מד דופק יהיה מאוד שימושי אף לשם רישום הדופק שלכם בעת פעילות גופנית או בעת מנוחה. פעילות אירובית, כמו למשל – שחייה, הליכה או ריצה כולם מצוינים בתור סוגי פעילות גופנית, וזאת משום שהם בהכרח מגבירים את קצב הנשימה או הלב שלכם.

בדיוק כמו כל שריר שהוא, הלב שלכם מחייב פעילות גופנית, על מנת לשמור על בריאות ועל כושר שלו, כאשר שהיא נעשית באופן סדיר היא מסוגלת לסייע בהפחתה של הסיכונים למחלות לבביות או למחלת הסוכרת. על מנת להמשיך ליהנות מבריאות לב, תשאפו לבצע שעה וחצי של פעילות גופנית בעצימות נמוכה עד עצימות בינונית מדי שבוע.

כדי למדוד את עוצמת האימונים שלכם יש לעמוד את קצב הלב שלכם. דופק תקין יהיה באימונים בעצימות נמוכה עד בינונית ויהיה בין חמישים אחוזים וכלה בשבעים אחוזים מאומדן הדופק המקסימלי המשוער.

איך בודקים את תקינות הדופק בצוואר או בפרק כף היד?

בשביל למצוא דופק תקין יש לבדוק אותו בצוואר או בפרק היד, בהתאם להנחיות הבאות – בצוואר – תלחצו את האצבע הראשונה והן האמצעית לצד הצוואר, ממש מתחת ללסת וכן לצד קנה הנשימה, בלי האגודל. תלחצו באופן קליל על גבי העור, בשביל לחוש את הדופק שלכם. במידה ולא תמצאו אותו, תנסו ללחוץ קצת יותר חזק, או שתזיזו את האצבעות.

בפרק כף היד – תושיטו את אחת מהידיים, בעוד כף היד שלכם תפנה למעלה, ואז תלחצו על אצבע המורה, והן האמצעית של היד השנייה על גבי החלק הפנימי של פרק כף היד שלכם, בבסיס האגודל, מבלי לעשות שימוש באגודל, מכיוון שיש לו דופק משלו. תלחצו באופן קליל על העור, עד שתרגישו את הדופק שלכם, ובמידה ולא תמצאו אותו, תשתדלו ללחוץ חזק יותר או שתזיזו פשוט את האצבעות.

מה המשמעות של מציאת דופק תקין?

עם מציאה של דופק תקין, יש לספור את הפעימות במהלך חצי דקה ואז להכפיל אותן בשתיים, או לספור את כמות הפעימות שהנכם מרגישים במהלך דקה אחת. בכך תבינו מה קצב הלב שלכם, וכמה פעמים הלב שלכם פועם במשך שישים שניות.

 

לעוד נושאים שיכולים לעניין אתכם:

איך להתמודד עם עייפות בחמישה דרכים?

5 דרכים יעילות להצערת פנים שאתם חייבים להכיר

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button