גירעון קלורי מהו ?| כל מה שאתם צריכים לדעת על גירעון קלורי

היום קיימים אלפי מושגים מפוצצים בתחום הכושר והבריאות. לרובנו יצא לשמוע על גרעון קלורי- מהו גרעון קלורי והאם יש לנו בכך צורך?

גירעון קלורי מושג שלא פעם ולא פעמיים שמענו אותו אבל עם זאת רבים לא מבינים את המושג לעומק.
נתחיל מהפשוט, גרעון קלורי = ירידה במשקל אבל איך? ואיך נרד במשקל בצורה נכונה ובריאה לנו?

גירעון קלורי והמשמעות שלו –

כמו שאמרנו, ירידה במשקל אדם צורך קלוריות במהלך היום אשר מספקות לו הזנה ואנרגיה לגוף.
עם זאת, יש צריכת קלוריות שונה לכל אדם כי הרי איננו זהים זה לזו.
גירעון קלורי הוא בעצם מחסור בקלוריות, זה מצב שנוצר ברגע שצריכת הקלוריות היומית יותר נמוכה מכמות הקלוריות בזמן שריפה מה שאומר שאנחנו מוציאים יותר קלוריות מאשר מכניסים, חייב לזכור שצריך לשרוף מספר ספציפי של קלוריות על מנת שערך הקלורי יספר בצורה נכונה, כמובן שזה משתנה אצל כל אדם בהתאם לגוף שלו המשקל הגובה ומבנה גופו, חשוב לזכור שלא מחייב שנשא רעבים אם נפחית בקלוריות , אפשר בהחלט להחליף את המזון שלנו להרבה יותר עשיר בקלוריות, לצרוך יותר מים וכך להרגיש יותר שבעים חשוב ליישם את ספירת הקלוריות בצורה נכונה ובתבונה ולא לייצר מצב שבו הגוף זועק לעזרה לכן חשוב מאוד לייצר מעקב קלורי שהוא נכון וטוב עבור הגוף שלנו על מנת להימנע מבעיות בריאותיות בעתיד.

גירעון קלורי

איך עושים את זה?

הדרך להגיע לגירעון כזה בצורה בריאה היא לא פשוטה.
רבים "פשוט מפסיקים לאכול" או מתאמנים יותר אך אוכלים יותר ובעצם, לא עושים גירעון קלורי בצורה נכונה ובריאה החישוב הכי נכון והבסיסי שניתן לעשות הוא ספירה קלורית יומית בעיקר לאנשים שזזים בצורה שהיא בינונית ולא מבצעים פעילות ספורטיבית, כי בזמן שאין צריכת אנרגיה הערך הקלורי עולה ולא נשרף בעצם. על מנת לקבוע כמה קלוריות אנחנו צריכים להכניס על מנת שיהיה ערך קלורי בריא צריך להחסיר 500 קלוריות מהמספר שמתקבל חשוב לשים לב שאנחנו לא צורכים מעט מידי קלוריות ודבר נוסף שחשוב לעשות זה לתרום לערך הקלורי עם פעילות ספורטיבית ולאחר מכן זה יבוא לידי ביטוי בשריפת השומן לאורך הזמן.

הדרך להגעה לגירעון קלורי במספר שלבים –

 • ראשית, בדקו את הBMR שלכם מחשבון אשר בודק לפי מספר נתונים (גיל, גובה ועוד) את הצריכה הבסיסית והמינימלית שלכם בהתאם לפעילות הספורטיבית שלכם היום יומית. 
  BMR מורחב – מחשבון
 • ספורט – כמו ששמתם לב יש הבדל משמעותי בצריכה הקלוריות בשני המקרים.
  לכן ניתן להבין כי פעילות ספורטיבית מאוד משפיעה.
  יש לקחת בחשבון האם אתם מבצעים פעילות ספורטיבית וכמה אתם שורפים במהלך היום.
  לכן אחרי שחישבתם במידה ואתם מתאמנים יש  את הצריכה הבסיסית של הקלוריות ואם מטרתכם היא הרזייה יש לקחת בחשבון מספר קלוריות שעליהם תוותרו באוכל ובספורט.
  כלומר, להחסיר 500 קלוריות ביום יום שלכם בשילוב עם הגבת הפעילות הספורטיבית ואכילה פחותה.
 • אכילה פחותה – לא לוותר על לאכול חס וחלילה אלא להחליף מאכלים שיש בהם הרבה קלוריות לעומת מאכלים שמכילים חלבון ופחמימה אך מספר הקלוריות שלהם הוא פחות.
  אם אפשר במקום מעדן לדוגמה להחליף לירק זוהי גם אפשרות למרות שהם לא מכילים את אותה הזנה.
 • שינה מרובה – להרבות בשעות שינה, במקום 6 להקפיד על 8-9.
  שינה נכונה וטובה בונה את השרירים ונמצאה כגורם משפיע ומקדם הרזיה.

"אני מתאמנ\ת והמשקל נשאר אותו דבר " –

השילוב בין האוכל לספורט הוא מאוד טריקי.
אנחנו חושבים שאם אנחנו נתאמן יותר אז אוטומטית אנחנו נרזה אבל כאשר אנחנו מתאמנים ושורפים קלוריות הגוף מפעיל "אותות" למערכת הגוף ובעקבות כך מגביר את התזונה שלנו וייתכן שאפילו לא נשים לב כי אנחנו צורכים יותר אוכל – כלומר אנחנו במאזן ניטרלי.

הינה שלושת המצבים למאזנים –

 • מאזן קלורי חיובי – צריכה אכילה מוגברת מצריכת הקלוריות שאותה אנחנו צריכים, כלומר הגוף מעלה מסה או שומן.
 • מאזן קלורי ניטרלי – צריכה מאוזנת ששוות ערך לקלוריות שאנחנו מוצאים ולקלוריות שאנחנו מכניסים ולכן אין כל שינוי גופני במשקל.
 • מאזן קלורי שלילי- צריכת אכילת פחותה מהמינימום קלוריות שעלינו להכניס ביום בשילוב עם ספורט ומכאן- גרעון קלורי – ירידה במשקל.

גירעון קלורי

למה זה חשוב לשלב עם ספורט?

הספורט יעניק לנו הרגשה מספקת של הגשמת מטרה.
מעבר לירידה במשקל חשוב לזכור כי הספורט אכן עוזר לנו לעצב את הגוף ולחטב אותו.
לא תמיד ה"רזה" הוא מה שיפה יותר או מה שבריא.

גם בהיבט הבריאותי הספורט יתרום לנו רבות לתפקודי הלב ריאה ובעוד הרבה היבטים חיוביים אם זה אפילו מצב רוח.

איזה פעילות ניתן לבצע – 

הליכה – הפעילות הכי בסיסית שמתבצעת בצורה מאוד מהירה ותוספת מצוינת לאוסף האימונים שלנו.

עלייה במדרגות – רעיון שכל אחד צריך לאמץ לעצמו עליה וירידה במדרגות תופסת חלק מאוד משמעותי בגוף שלנו מבחינת אימון ומחזקת את השרירים בגוף שלנו.

מסלולים ארוכים בטבע – אפשר לבצע אימון וגם להנות ממנו ולראות נופים מהממים ומקומות יפים הליכה מרובה ותזוזה שונה בטבע תורמת לגוף שלנו פעילות טובה וגם הנאה.

משחקי ספורט – הכי כיף זה משחקים ואם הם משולבים עם ספורט אז זה בהחלט בונוס אז למה לא לשחק כדורסל ולהנות ממנו וגם לייצר לעצמנו אימון גופני או כדורגל לצורך העניין משחקי ספורט זה כיף תאמצו את זה

רכיבה על אופניים – הטרנד הכי נרכש כיום הוא רכיבה באופניים זה גם כיף וגם מזיז את כל הגוף שלנו, טיול אופניים בהחלט סוגר פינה באימון היומי שלנו.

שחייה –  לשחות כולם אוהבים בריכות וים זה חלק מכולנו בעיקר בישראל בימים חמים שחייה תרומת לכל הגוף שלנו אימון בסיסי אשר מחזק את שריר הליבה ותומך באימון יומי וגם זכינו לשיזוף.

ככל שתהיו יותר בפעילות כך הערך הקלורי שלכם יגיע לשרפה הנדרשת לכן חשוב מאוד לשלב ספורט כלשהו על מנת שיהיה איזון אנרגטי בגוף שלנו

אם אוכלים פחות – נשארים רעבים?

ובכן מי שגיד לכם שגרעון קלורי לא ישפיע על הרעב – ישקר.
אך אם עושים זאת בצורה נכונה ונדע לחלק את צריכת הקלוריות היומית שלנו פר שעות מסוימות ביום ניתן להגיד בצורה חד משמעית שלא תישארו רעבים כלל ואפילו קלילים יותר.

גירעון קלורי

האם מומלץ להיעזר בתזונאי?

חד משמעית כן. כל עזרה שאתם יכולים לייצר לעצמכם תעזור לכם לעבור את התהליך הזה בצורה טובה בעיקר כאשר יש איש מקצוע שתומך בכם ועוזר לכם 
אם אתם מרגישים שחסר לכם ידע תוכלו לפנות למאמן אישי או תזונאי שיוכל ללוות אתכם לתהליך ספציפי ולאחר שתראו תוצאות אתם כבר תצברו ידע.
מכאן, תוכלו להמשיך הלאה לבדכם מבלי לפגוע בתזונה הבריאה לגופכם.

לסיכום –

גירעון קלורי הוא מושג די פשוט וקל והכי חשוב זה פשוט לדעת לבצע זאת בצורה נכונה שעוזרת ולא גורעת , אם תשקיעו בידע של ערך הקלורי אתם רק תרוויחו מזה, אם תיקחו את זה בכובד ראש ולא תמעיטו בערך של זה אתם תעשו עבודה טובה גם לעצמכם וגם לגוף שלכם ותוכלו לראות תוצאות טובות מאוד ובזמן קצר מאוד לכן חשוב לעקוב אחד בדר הדברים בצורה נכונה ולייצר לעצמכם תהליך שהוא בריא וטוב, חשוב לקחת בחשבון כל דבר שאתם מכניסים לגופכם ואיך אתם מייצרים לעצמכם שגרה נכונה שמטיבה עמכם.

ספרו לנו בתגובות מה המאזן הקלורי שלכם והאם גירעון קלורי הוא תהליך שעברתם בחייכם.

לעוד מאמרים מעניינם לחצו כאן –

עודד טלמור שף תזונה קטוגנית | מה זה קטו בעצם ולמי זה מתאים

התנהלות כלכלית נכונה – ככה תצאו מהמינוס ותלמדו ניהול תקציב נכון

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button