וויסות חושי והפרעות קשב וריכוז – מה זה ואיך אפשר לעזור?

בעיות בוויסות חושי, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות הן תופעות נפוצות ומוכרות מאוד. אנחנו פה להסביר קצת ולתת הכוונה לכלים לעזרה נוספת בנושאים.

אנשים רבים כיום סובלים מבעיות של ויסות חושי, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.
אז מה בעצם המונחים האלה אומרים? איך ניתן לעזור לאנשים להתמודד עם הבעיות השונות בעזרת כלים מ-NLP? ואיך שיפור המשמעת עצמית יעזור לכם להתמודד?

מה זאת הפרעה בוויסות חושי?

מדובר בתהליך בו שותפים כל החושים בגוף: מגע, ראייה, שמיעה, טעם וריח. החושים מעניקים לנו ידע והבנה על הסביבה שלנו.
ככל שיותר חושים פועלים ככה תהליך הלמידה שלנו אפקטיבי ומהיר יותר. הפרעה של וויסות חושי מתרחשת כאשר החושים או חלקם רגישים מידי או לא רגישים מספיק.

איך זה בא לידי ביטוי? 

הכי קל ובולט לראות הפרעות בוויסות חושי אצל ילדים. ילדים רבים שנרתעים ממקומות הומי אדם, מחומרים במרקמים שונים, בדים מסוימים, צבעים בוהקים, רעש או מוזיקה חזקים, עלול להיות שסובלים מבעיה של וויסות חושי ולכן דברים אלה לא נעימים להם ולפעמים אפילו ממש כואבים ומטרידים. כמו כן גם ילדים שמחבקים את עצמכם הרבה, צריכים מגע עמוק וחזק עלול להיות שסובלים מאותה בעיה רק שבמקום שהחושים יהיו רגישים מידי הם אינם רגישים מספיק.
בעיה בוויסות חושי אינה בעיה רק של ילדים אבל הרבה יותר קל לראות על ילדים כאשר משהו מפריע להם, בזמן שמבוגרים למדו להתאפק, לשלוט בעצמם ולהתאים את עצמם ואת ההתנהגות שלהם לסביבה. 

איך ניתן להיעזר ב-NLP כדי להקל על הפרעה בוויסות חושי?  

ישנו טיפול מתאים לחלק מההפרעות השונות בוויסות החושי. אומנם הטכניקות בNLP לא יכולות להעלים את הבעיה או לפתור אותה אך הן יכולות לספק בנוסף לטיפול כלים להרגעה עצמית, ללמד טכניקות לשיפור המיקוד, שיפור יכולת התקשורת, חידוד יכולת התבטאות, לימוד כלים לשליטה ומשמעת עצמית. כלים אלו יכולים לסייע בהתמודדות היומיומית הלא פשוטה שהפרעות אלו מביאות איתם. 

מה זאת הפרעת קשב וריכוז? ומה זה היפראקטיביות? 

הפרעת קשב וריכוז מתייחסת לרוב להפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות אך על מנת להקל בשיחה על ההפרעה מתייחסים לרוב ב"קשב וריכוז" גם להיפראקטיביות ללא צורך נוסף בהסבר. 
מדובר הפרעה נוירו- התפתחותית שכיחה ביותר. הפרעת קשב וריכוז עלולה לעיתים להיות קשה מאוד וללא טיפול מתאים עשויה לגרום נזק רציני לתפקודו של האדם ואף לבריאותו. אי אבחון וטיפול מתאים עלול לגרום בעתיד גם לנזק ולבעיות נפשיות ורגשיות שונות. אנשים הסובלים מהפרעה זו מעבר לחוסר היכולות שלהם להתרכז בנושא מסוים לאורך זמן או להתעלם מגירויים חיצוניים, נוטים להיות אנשים אימפולסיביים יותר עם בעיות במשמעת עצמית עקב חוסר היכולת שלהם להתרכז ולהתמקד לאורך זמן.

היפראקטיביות מתייחסת לחוסר שקט פנימי והתנהגות מלאת מרץ ברמה שפוגעת ביכולת של האדם לתפקד כראוי, לרוב היפראקטיביות מגיעה ביחד עם הפרעות קשב וריכוז ולכן כמו שציינו נוטים להתייחס להפרעה כאחת. 

איך ניתן להיעזר ב-NLP כדי להקל על הפרעות קשב וריכוז?

חשוב לציין כי רוב הזמן יומלץ למי שאובחן כסובל מההפרעה לקחת כדורים שעוזרים לשלוט, לדכא ולווסת את ההפרעה. הטכניקות ש-NLP יכול להציע אינן תחליף לטיפול תרופתי אלא כלים לעזרה בהתנהלות היומיומית ובשיפור המשמעת עצמית.
כמו בהפרעות בוויסות חושי גם כאן ניתן בעזרת שיטות וטכניקות שונות מ-NLP לעזור לאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז לקבל נקודת מבט אחרת וחדשה על עצמם. מכיוון שסביר שספגו ביקורת שלילית במהלך השנים בשל ההתנהגות שההפרעה יצירה רצוי לעבוד על הערכה עצמית, קבלה והבנה כי ההתנהגות שנוצרה בעקבות התופעות של הפרעות הקשב ריכוז והיפראקטיביות הן תופעות התנהגותיות של הפרעה מסוימת ואינן מייצגות אותך ואת מי שאתה כאדם.
בנוסף ניתן ללמוד ולרכוש בעזרת NLP כלים לשיפור התקשורת, הקבלה העצמית וחיזוק המשמעת העצמית.

 

תזכרו כי גם בעיות בוויסות חושי, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות הן בעיות רפואיות מאוד נפוצות ואינן ניתנות תמיד לשליטה מודעת. במקרים מסוימים ניתן לקבל טיפול רפואי, תרפי או תרופתי שיעזור לשלוט ולהתמודד עם ההפרעות השונות. בנוסף לטיפול הרפואי ניתן ורצוי ללמוד כלים שיעזרו לכם לנהל אורח חיים בריא, חיובי, נעים ורגוע יותר.
הכי חשוב שתקבלו את עצמכם כמו שאתם, לטוב ולרע תמיד ניתן לטפל, לשנות ולצמוח מכל קושי ואין שום סיבה שבגלל הפרעה כזאת או אחרת איכות חייכם תיפגע.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button