פסיכופט מי הוא ומה צורת ההתנהגות שלו

פסיכופט מי הוא ומה צורת ההתנהגות שלו איך יודעים שנתקלתם בפסיכופט? אל תטעו אל מול האינטליגנציה הגבוה, הקסם האישי והיכולת שלו להיטמע

פסיכופט מי הוא ומה צורת ההתנהגות שלו איך יודעים שנתקלתם בפסיכופט? אל תטעו אל מול האינטליגנציה הגבוה, הקסם האישי והיכולת שלו להיטמע באופן מושלם בחברה.

הפסיכופט הוא בעל אינטליגנציה גבוהה ושופע קסם אישי, אך הוא מסתיר היטב את מאפייני הפסיכופט, היכולת להיות מניפולטיבי, העדר המצפון והאמפתיה ושקרנות פתולוגית. "מסכת השפיות" – ספרו של הפסיכיאטר, הרווי מילטון קלקלי משנת 1941. בספרו, קלקלי מתאר מקרים פסיכיאטריים ונחשב לאחת העבודות המשמעותיות במאה ה – 20.

קלקלי מתייחס ל"מסכה" שהאדם לובש על מנת להסתיר היטב את הפרעתו הנפשית ולהסתיר גם את ההתנהגויות שאינן מסתגלות לחברה. התיאור המפורט בספרו, הוא של אדם בעל הפרעה נפשית המסוגל לחקות נורמליות ושלל רגשות כגון אמפתיה, עצב, אהבה ועוד. פסיכופט לא מסוגל לחוות את הרגשות האמיתיים, הוא עיוור להיבטים הנורמטיביים והוא בעל מצג שווא של אישיות אינטליגנטית ומקסימה, לכאורה.

כל אחד מאיתנו מכיר לפחות פסיכופט אחד, מבלי לדעת בכלל. הם עובדים איתנו ונמצאים מסביבנו.

אז מה היא בעצם אישיות אנטי סוציאלית? 

זהו אדם בעל דפוס מתמשך של זלזול, התעלמות ופגיעה בזכויותיהם של אחרים. לא מסוגל לציית לנורמות חברתיות. אשף בכל הנוגע לרמאות, שקרים, מניפולציות, הולכת שולל וניצול. בעל האישיות האנטי סוציאלית גם מעולה ברמאות, הוא מוליך שולל את הסובבים אותו כשזה מוביל לרווח אישי או הנאה. הוא מאופיין באימפולסיביות ואינו מסוגל לתכנן את מהלכיו מראש.

אישיות אנטי סוציאלית מאופיינת בתוקפנות ואגרסיביות שלרוב מובילה למקרי אלימות חוזרים ונשנים. אין את המסוגלות להתמיד בדברים וגם חסרי החלטיות. אין בהם גרם חרטה, הזדהות עם האחר או אמפתיה.

אז איך קשורה האישיות האנטי סוציאלית לפסיכופתיה?

האישיות האנטי סוציאלית היוותה הגדרה כללית מדי, התמקדה יתר על המידה במאפייני ההתנהגות ולא הייתה מספיק ממוקדת על מנת להסביר במדויק את דפוסי הפסיכופט בספר האבחון האמריקאי ה – DSM. לכן, חוקרים שהציגו ביקורת ממוקדת הציעו את הפסיכופתיה כאלטרנטיבה לאישיות האנטי סוציאלית. הבחנת הפסיכופתיה היא גם מרכיבי ההתנהגות, אך גם מאפיינים מאוד ספציפיים הקשורים באישיות האדם, רגשותיו ויחסיו הבין-אישיים.

כשאנו מגדירים את האדם כפסיכופט, ההגדרה היא הרבה יותר חמורה מאישיות אנטי סוציאלית, שכן הסיכויים שאדם זה יחזור על מעשיי אלימות, הוא הרבה יותר גבוהה ונשקפת סכנה לחברה. לכן, גם מבחינה משפטית ההתייחסות היא חמורה יותר.

נצלול עמוק לתוך מאפייני הפסיכופט

"מסכת השפיות" שתוארה בתחילה, באה לידי ביטוי בקסם אישי שיטחי. האדם בעל יכולת וורבאלית גבוהה, מסוגל לנהל שיחה בקלות, בעל יכולת להרשים את הסובבים אותו ויכולות הביטוי שלו גבוהות. לרגע לא תחששו שאולי יש מסביבכם פסיכופט, בעל הפרעה נפשית חמורה, כי הוא מותיר תחושה של בן אדם אמין וחברותי, נחמד מאוד וממש לא מזיק.

מאחר והפסיכופט הוא בעל אינטליגנציה גבוהה, הוא יודע היטב איזו הצגה הוא אמור להציג כדי לנצל את הסובבים אותו. פסיכופט יודע היטב מה היא ההתנהגות הנורמלית, ההתנהגות המצופה ממנו והוא יקסים את כל מי שנקרה בדרכו. הוא ינסה להרשים בסיפורים גרנדיוזיים ובידע, שלא תמיד יש לו. הוא יודע היטב לסובב את השיחה כך שהוא יהיה במרכזה.

למרות יכולותיו לכבוש את הסובבים אותו, יש לשים לב היטב לגישה המתנשאת שלו, לשחצנותו ולתפיסה המוגזמת שלו לגבי יכולותיו ובכללי לגביו. קיימים בו מאפייני הנרקיסיזם בצורה מובהקת.

איך הפסיכופט במערכות יחסים אינטימיות?

בגלל שהפסיכופט משתעמם בקלות וגם מאבד עניין לעיתים קרובות, הוא לא מסוגל לחיות במצב מונוטוני ולא אוהב את השגרה בשום צורה. לפי כך, הוא לא מסוגל להתמיד במערכות יחסים רומנטיות, אלא אם כן הוא יפגוש בקורבן קל לתמרון. הוא יחפש באופן קבוע ריגושים ואתגרים, יחיה על הקצה ויהיה בחיפוש מתמיד אחרי אטרקציות.

הוא זקוק לגירויים תמידיים, אין לו שום אמפתיה לבן או בת הזוג שלו והם לא יחוו את האמפתיה של בן הזוג. אז אם אתם שמים לב לכך שבן הזוג מקבל החלטות ללא כל התחשבות במצוקה שלכם, תתחילו לבדוק לעומק, למה? זה יכול להעיד על הפרעת התנהגות כל שהיא.

אך עם זאת, במקרה של פסיכופט, לרוב לא תוכלו לזהות זאת מהר, הם ידועים ביכולתם לחקות ולתפעל את הרגש האנושי. אך ככל שהזמן יחלוף, אם לא תחפשו סימנים של אמפטיה, הם לבטח יפרגנו בכמה רמזים שיעידו על כך. ככל שתחסכו מהם את חיפוש ביטויי האהבה שלהם, כך תחשפו לאישיות האמיתית שלהם.

שקרים, הם חלק מהאופי של הפסיכופט ובמערכת יחסים אינטימית הרבה יותר קל לזהות זאת, עם קצת יותר תשומת לב. לפסיכופט לא אכפת לרמות, לפרוץ גבולות, לשבור כללים ולבוז לקודים מוסריים, העיקר שהוא יהיה מרוצה.

למערכת היחסים עם פסיכופט יש כמה דגלים אדומים בולטים

תחושת החשיבות העצמית המוגזמת שלו, היא לרוב לא פרופורציונלית ותכונה זו מאוד דומה לנרקיסיסט אך השינוי הוא שלנרקיסיסט יש סטנדרטים שמיועדים עבורו, בעוד שלפסיכופט אין סטנדרטים ולרוב זה לא פרופורציונאלי.

האישיות הפסיכופתית היא מקסימה והיא ממשיכה להקסים, כל עוד זה משרת אותה ונחוץ עבורה. אמנם הם מסוגלים להקסים לאורך זמן, אך אם תישארו איתם מספיק זמן, יש סיכוי שתרגישו מאחורי מעטה הקסם, שהקסם לא נובע מרגש אלא מקור, בצורה מאוד מחושבת. הפסיכופתים ידועים גם בחוסר הכנות שלהם, ביכולתם המופלאה כשחקנים מעולים, אך חוסר יכולתם לחוש רגש כל שהוא, יכול "להפיל" אותם בפח של עצמם. כבן או בת זוג, שימו לב להפגנת הרגש, לנשימה, לתנועות העיניים.

בן אדם לא מסוגל לחקות את מה שהוא לא יכול להרגיש ולכן, עם הזמן תבינו שלא קיימת שם כנות ולא רגש. הוא גם ידע היטב איך לנצל את בן הזוג או בת הזוג, תוך כדי מניפולציות רגשיות, שקרים בדבר סיפורים קורעי לב שלרוב, גם בן או בת הזוג וגם המשפחה, נופלים אל מולם.

אם זיהיתם את מעט הסימנים שהעלנו כאן, גם אם כרגע טוב, תשקלו היטב אם תרצו להמשיך בקשר הזה או לשחרר אותו ממכם.

חשוב מאוד, מאחר ולעולם לא תוכלו לספק את צרכיו של הפסיכופט כי אין לו שום יכולת לכבד או לאהוב, להרגיש אמפטיה או בכלל כל רגש, תעזבו בחכמה. לחקור היטב איך כדאי לפרק את החבילה ולנתק לחלוטין את הקשר.

לסיכום

הפסיכופט נחשב לטורף המושלם. הוא יודע להפיל את קורבנותיו ברשתו, הוא לא חש שום חרטה על מעשיו. הוא אלוף המניפולציות, הוא יודע לבקש סליחה, רק כשזה משרת אותו והמצב היחיד בו הוא ירגיש צער, זה אם הוא ייתפס. הוא למד מהסביבה איך להגיב למצבים רגשיים, אך הוא לא חש ברגשות אלו. הוא יבכה בלוויות, יפגין אהבה ועוד, אך לא באמת מסוגל להבין מה זה אומר או איך זה מרגיש. הוא יודע לספר סיפורים כדי להשיג את מה שהוא צריך.

הפסיכופט הוא מאוד קיצוני ולעיתים תגובותיו עלולות להתבטא בתוקפנות לא פרופורציונאלית. מבחינתו, אגו וכבוד, הם במקום הראשון. אלימות מגיעה בכמה דרכים, היא תלויה ברמת האינטליגנציה של הפסיכופט. אם הוא עם רמת אינטליגנציה גבוה, אין לו צורך באלימות פיסית, הוא משתמש ביכולות הוורבאלית שלו, ביכולות הקוגניטיביות שלו. במקרה של אינטליגנציה נמוכה, התסכול לרוב יוביל לאלימות.

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

נרקיסיסט, מה זה אומר? בואו לגלות האם אתם כאלה

העלאת תמונות סטוק: כך תעשו כסף מהאינטרנט ללא ניסיון בצילום או עיצוב גרפי

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button