סוגי צלקות – איך מבדילים בין הסוגים ומטפלים בהם

צלקות יכולו להיות שונות ומגוונות ונגרמות כתוצאה משלל סיבות, לכן הטיפול בהם שונה. להלן סוגי צלקות הקיימות ומה שצריך לדעת עליהן

 העור שלכם מדומה כבד עדין, שנועד להגן על נכסים יקרים, והינו איבר חלק, כדי להמחיש זאת, תנסו לדמיין חתיכה של משי. כאשר מתקיימת טראומה מסוימת, כוויה, או לחלופין פציעה, כמו למשל – כתוצאה מהליך כירורגי, עשויות להיגרם צלקות. כאשר הן סבירות או קטנות, במיקום שאינו נראה לעין המתבונן, אין כל רע בהן. כאשר הן מכוערות, גדולות וברות משקל, הנכם עשויים לתהות כיצד לצמצם את הנוכחות שלהן, להסתיר אותן מתחת לבגדים, למגר או להעלים אותן, שיהיו כמה שפחות בולטות.

יש לציין, כי הצלקות אף פעם לא יכולות להיעלם לחלוטין, אבל מושא המאמר שלפנינו, שדורש קריאה מוקפדת ורציפה הוא – סוגי צלקות ואיך ניתן לטפל בהן? תוך כדי מציאה של מספר שיטות אשר עשויות לסייע בהקטנת גודל הצלקות ובטשטוש הנראות שלהן…

 

כיצד נוצרים סוגי צלקות?

סוגי צלקות נוצרים בתור חלק טבעי מתהליכי הריפוי של גוף האדם בתום פציעה, כאשר הנראות או הטיפול בהן נקשרים לכמה גורמים, בעוד יש חשיבות לגודל או לעומק הפצעים, כמו גם למיקום שלהם, למוצא האתני, לגילאים, למין או לגנים שלכם.

איזה סוגי צלקות יש בדיוק?

יש כל מיני סוגי צלקות, ולהלן נסקור את מרביתם –

  • הסוג של צלקות אקנה – במידה וסבלתם, בשלב כזה או אחר, מפצעי אקנה חמורים, סביר להניח שיש לכם על גבי העור צלקות. קיימים המון סוגים של צלקות מפצעי אקנה, בין אם זה צלקות עם נראות גלית או זוויתית, ובין אם צלקות מבורות עמוקים.
  • הסוג של צלקות קלואיד – צלקות הללו הינן כתוצאה מן תהליך ריפוי אגרסיבי למדי, בעוד הן עלולות להתרחב מעבר לסממני פציעה מקורית. עם חלוף הזמן, סוג הצלקות הקלואידי עשוי להפריע לתנועה. הטיפולים הרווחים לטשטוש סוג זה של צלקות הם – יריעות סיליקון לשם השטחתן, הליך כירורגי לשם הסרת הצלקות, כמו גם זריקות סטרואידים. צלקות מסוג קלואיד יותר קטנות אפשריות לטיפול על ידי קריותרפיה, שהוא סוג של טיפול בהקפאה בעזרת חנקן נוזלי. צלקות מסוג זה יותר שכיחות אצל בני אדם עם עור כהה.
  • הסוג של צלקות היפרטרופיות – עסקינן אודות סוג של צלקות שמורמות ושאדומות, אשר דומות לקלואיד, אבל הן לא חורגות מגבולות הפציעה. הטיפול הרווח בהן כולל, לדוגמא – הזרקות של סטרואידים להפחתת דלקת או יריעות סיליקון, אשר משטחות את הצלקות הללו.
  • הסוג של צלקות חוזה – במידה והעור שלך נכווה, שמא תסבלו מצלקת התכווצות. צלקות אלו מהדקות את העור, מה שעשוי לגרום נזק ביכולת התנועה שלכם. צלקות אלו יכולות אף להעמיק ולהשפיע על השרירים והעצבים.

 

איך ניתן לטפל בצלקות?

ניתן לטפל בכל מיני סוגי צלקות בדרכים הבאות –

  • מריחה של ג'לים, קרמים, או משחות עם מרשם או בלי מרשם. אפשר לעשות שימוש במוצרים הללו לשם טיפול בצלקות אשר נגרמו באמצעות חתכים או פציעות או פצעים אחרים. לפעמים הטיפולים בצלקות עשויים לכלול אנטיהיסטמינים או סטרואידים כל שהם, שאותם נוטלים דרך הפה לצלקות הגורמות לגירוד ורגישות מאוד. בנוסף לכך, במידה ואתם סובלים מצלקות של פצעי אקנה חמורות, תיוועצו על דרך הטיפול עם הרופא עור שלכם, שייעץ או שימליץ לכן על טיפולים, למשל – בלחץ או ביריעות ג'ל סיליקון וזאת על מנת לתמוך בטיפול בצלקות או בתור טיפול מנע.
  • זריקות – יתכן שתקבלו זריקות סטרואידים לטיפול בצלקות הבולטות, כמו לדוגמה – בסוגי צלקות היפרטרופיות או קלואידים..
  • הסרה של צלקות באמצעות ניתוח – כדוגמת – הליך כירורגי באמצעות לייזר, השתלת עור, כריתה, או דרמברייס. בניתוח של השתלת עור, הרופא המנתח יעשה שימוש בעור מאזור אחר בגוף המטופל. זה משמש לפעמים באנשים שסובלים מכוויות.

יעניין אתכם גם – 

ציסטה בשחלה – סימני זיהוי ודרכי טיפול

קפיצת גדילה אצל ילדים – כך תהיו מוכנים

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button