פמניזם והעצמה נשית – כבוד, ביטחון ושוויון מגדרי

פמניזם והעצמה נשית, מה זה אומר? איך זה בא לידי ביטוי בחיי היומיום שלנו? מה אנחנו יכולות לעשות כדי לעודד פמיניזם אמתי ושוויון מגדרי בחברה?

פמניזם והעצמה נשית, איפה לא שמענו את זה? אבל למה בעצם הכוונה ולמה צריך את התנועות והמושגים האלו?
אי אפשר להתעלם מחוסר השוויון במעמד החברתי, התעסוקתי ובשכר העבודה השונה בין נשים לגברים באותם תפקידים. כמובן שלא נשכח את מקרי האלימות הקשים כנגד נשים בתוך מערכות יחסים הרסניות, ממקרי התקיפות המיניות, האונס וההטרדות השונות שכמעט כל אישה תעבור בשלב כזה או אחר בחייה. המאבקים האלו הם בסיס תנועת הפמיניזם. 

אנחנו פה להעניק לכן כמה רעיונות שיעזרו לכן להבין מה אתן באמת שוות וכמה כוחות יש בכל אחת ואחת מכן.
חשוב להבין למה פמניזם זאת לא רק מילה יפה באוויר אלא תנועה עם כוונות בסיסיות שחייבות להיות חשובות ומרכזיות עבור כולנו, נשים וגברים כאחד.

מה זה פמניזם?

פמיניזם הוא מונח שבא מהמילה הצרפתית féminin שפירושה – אישה. המונח מתייחס לאוסף אידאולוגיות ותנועות חברתיות ופוליטיות הנאבקות למען קידום של שוויון מגדרי מכל הבחינות האפשריות. תנועת הפמניזם מרכזת כיום את המאבק בנושא האלימות נגד נשים והמאבק להזדמנויות שוות. בעבר היה נהוג ומקובל כי האישה נשארת בבית לגדל את הילדים ולדאוג למשק בית בזמן שהגבר יוצא לפרנס את המשפחה.
כיום לא רק נשים מתנגדות לתפיסת העולם הזאת, גברים רבים מרחבי העולם רוצים להיות שותפים שווים בגידול הילדים ולהוות חלק משמעותי בחייהם ובהתנהלות ותפקוד הבית כיחידה משותפת. אולם, למרות ההבנה הרווחת כי גם לגברים יש מקום שווה בגידול הילדים עדיין יש פעמים רבות לאנשים בעיה בהבנה כי גם בנושא התעסוקה, ההזדמנויות והשכר יש מקום לשוויון מגדרי. 
נאה דורש נאה מקיים, שוויון זה שוויון בכל התחומים.

מעבר לנושא השוויון מול החוק וההזדמנויות במקומות עבודה ובתחומים החברתיים ישנו נושא מאוד קשה ובעייתי שאי אפשר להתעלם ממנו וזה נושא ההטרדות והתקיפות המיניות.
הורגלנו כחברה להסתכל על הנשים כחלשות יותר ובתור "טרף" ועל הגברים כ"ציידים", מה שמוביל למצב בעייתי בו גברים רבים חונכו לראות באישה ובסקס כמטרה שצריך להשיג תוך התעלמות במקרים מסוימים וקשים מהסכמתה, רצונה ובחירתה של האישה בנושא.

כבר מגילאים צעירים אומרים לבנות בגן הילדים שאם מישהו מציק להן, מושך להן בצמות ומרביץ להן זה "כי הוא אוהב אותן". מדובר באחד ההסברים היותר בעייתיים וקשים שתומכים בתפיסה כי גברים מראים אהבה בצורה אלימה ואגרסיבית וכי עלינו כנשים לקבל את העובדה שהם ככה בלי להתלונן או לעשות משהו על מנת לנסות לשנות ולשפר את המצב. המצב הזה מאוד בעייתי גם עבור גברים, הסרת האחראיות מהמעשים שלהם החל מגיל כל כך צעיר מעודדת התנהגות פוגענית במקום לעזור להם לנתב את ההתנהגות שלהם למקום חיובי יותר, יש מקום לדבר על הנושא מילדות ולחנך לכבוד, שוויון ולהסברים לשני המגדרים כי אהבה צריכה להיות נעימה ותומכת ולא מכאיבה או פוגענית בשום צורה.

מה זה העצמה נשית?

העצמה נשית הוא מונח המתייחס לתהליך של מתן כוח לנשים, מתן אפשרויות לנשים להיכנס לתפקידים משמעותיים בתחום קבלת החלטות בהיבט החברתי והמדיני ולמלא תפקידים בעלי השפעה למען שיפור מעמד האישה בחברה.


איך לעודד העצמה נשית אישית ופמניזם חברתי?

קודם כל נשים יקרות, בואו נהיה כנות עם עצמנו ונודה שבמקרים רבים אישה לאישה נחש. במקרים רבים בחברה במקום לתמוך אחת בשנייה, להרים ולעודד אנחנו כנשים מדכאות ופוגעות בנשים אחרות על בסיס קנאה, השקפות עולם שונות, מראה חיצוני ומה לא. פמיניזם אמתי בתור החברה יבוא לידי ביטוי ברגע שנשנה את התפיסה החברתית שלנו ונבין שעל מנת לצפות לכבוד מהחברה החיצונית עלינו קודם כל לכבד את עצמנו ואחת אחת השנייה.

תנסו לשים יותר דגש על החזקות האישיות שלכן ועל הצדדים בעצמכן שאתן אוהבות.
אם מישהו מחמיא לכן אל "תתנצלו" או תצטנעו, תיקחו את המחמאה בחיוך ותגידו תודה. לפעמים הרבה יותר קל לשים לב לתכונות חיוביות ולהישגים של אדם אחר מאשר לראות את זה על עצמנו.
בנינו, מגיע לכן. מגיע לכן להבין כמה אתן משמעותיות וכמה עוצמות וכוחות יש בכן, מגיע לכן להיות מסוגלות לשמוע מחמאות מהסביבה בלי תחושה שאתן צריכות להצטנע בשל הדברים הטובים שיש בכן או שעשיתן. פמיניזם מתחיל בהתנהגות שלנו ורק לאחר מכן בתגובות של הסביבה. 

תחגגו את עצמכן, תאהבו את עצמכן ותראו איך הסביבה אוטומטית תעריך אתכן יותר. תמשיכו לדעת מה אתן רוצות ולא לוותר על זה, אל תתנצלו על מי שאתן ועל מה שמייחד אתכן והכי חשוב אל תורידו מעצמכן ואל תפסיקו להילחם על השוויון, הכבוד והביטחון שמגיע לכולנו. במקרים מסוימים מבלבלים פמיניזם שמדבר של שוויון מגדרי  להעדפת נשים. אז לא, פמיניזם זה ייחס הוגן, מכבד וזכויות שוות כלפי שני המגדרים.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button