שיטת הניקוד מול עברות תנועה – איך זה באמת עובד

שיטת הניקוד היא הדרך לעקוב אחר ביצוע עברות התנועה של הנהגים וטיפול תואם לחומרת העברות, במאמר הבא נפרט על השיטה ועל האפשרויות הקיימות לטיפול

שיטת הניקוד כנגד עבירות תנועה שונות, היא הדרך להיות במעקב אחרי נהגים הנוטים לעבור על חוקי התנועה לעיתים תכופות ונהגים בעלי הרשעות חוזרות. 

איך עובדת שיטת הניקוד? 

השיטה מחולקת לפי חמש דרגות ניקוד שניתן לקבל לפי חומר העברה – 2,4,6,8,10. הניקוד מתקבל בנוסף לעונש אותו קיבל הנהג שביצע את העברה, הקנס או שלילת הרישיון לא יבטלו את הניקוד אלא יתווספו אליו. הנקודות נצברות והחל מסכום מסוים מתחילות סנקציות ודרישות מהנהג כדי להמשיך ולשמור על רישיון הנהיגה שלו בתוקף.

תקופת הצבירה של שיטת הניקוד 

כדי לבטל את הנקודות שנצברו, יש על הנהג לעבור פרק זמן של כשנתיים ללא ביצוע עברות תנועה נוספות, כל זמן בו הנהג לא הגיע לצבירה של 22 נקודות בפרק זמן של שנתיים יבוטלו הנקודות לאחר משך ההמתנה הנדרש מהיום שבו בוצעה העברה. במידה והנהג עבר את ה22 נקודות הנקודות נשארות תקפות למשך של כ4 שנים מיום ביצוע העברה.

לאחר צבירה של כ12 נקודות יידרש הנהג בקורס של נהיגה נכונה\ מונעת כדי לבטל את הנקודות שצבר, במהלך הקורס יהיה עליו להפגין נוכחות מלאה ולעבור מבחן מסכם בהצלחה. יש מבחן אותו נדרשים כל הנהגים לעבור לאחר פרק זמן מסוים מהוצאת רישיון הנהיגה ויש לעשות את ההפרדה בין שני הקורסים והמבחנים הנדרשים.

ביטול הנקודות

פרק הזמן הקבוע לביטול הנקודות כולל בתוכו את מעבר הקורס על מנת לבטל את הנקודות שנצברו ולא להגיע למצב בו יוטלו על הנהג סנקציות כגון שלילת רישיון הנהיגה. נהג אשר לא דאג לביטול הנקודות שנזקפו כנגדו והגיע ל36 נקודות יאבד את רישיון הנהיגה שלו למשך של כ3 חודשים ובכדי לחדש את רישיון הנהיגה הוא יידרש במבחן עיוני.

נהג אשר צבר סכום של 72 נקודות בתוקף שלא בוטלו או נהג אשר צבר בפעם השנייה סכום של 36 נקודות בתווך של כ6 שנים (גם במידה והראשונות בוטלו וטופלו בעבר) יקבלו שלילה של רישיון הנהיגה למשך של כ9 חודשים וכיולו לחדש את רישיון הנהיגה שלהם רק לאחר מעבר בהצלחה של מבחן תאוריה עיוני ומבחן מעשי בנהגיה של טסט חוזר. בכל הנוגע לשלילית רישיון והתנהלות במצב כזה תוכלו לקרוא בפירוט במאמר הבא: פסילת רישיון נהיגה – כל מה שחשוב שתדעו.

חשוב לזכור

למרות הפרוצדורה הכלולה בביטול הנקודות השיטה קיימת כדי להגן על הנהגים ועל האזרחים במדינה, יש להכיר בחשיבות הציות לחוקים ולשמירה על הסדר והביטחון בכביש. לצערנו כולנו שומעים את סיפורי הזוועות על מה עלול לקרות וזאת באחראיות האישית של כל נהג ונהג לעשות כמיטב יכולתו להקפיד על נהיגה בטוחה ומניעת סכנות לעצמו ולאחרים. גם במידה וביצתם עברת תנועה והוטל עליכם עונש כזה או אחר, בין אם מדובר בכנס כספי, בשלילה במקום או בצבירת נקודות ואתם מרגישים כי העונש אינו תואם את ה'פשע', כמעט בכל המקרים קיימת האפשרות של ייצוג על ידי עורך דין לענייני תעבורה והגשת ערעור ובקשה להקלה בעונש הנקבע.  

 

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button