"הונאת פירמידה – "הם מוכרים אשליות וחלומות ברמה הגבוהה ביותר

עשרות אלפי ישראלים נפלו קורבן לפירמידות • האם הייתם מוכנים לעבוד בשביל דולר אחד ליום? נכון שלא?! הכירו את הבחור הצעיר שנפל קורבן

הונאת פירמידה לא פסחה על מדינת ישראל, ההפך, הן רק הולכות ומתעצמות.
על מנת להזהיר אתכם בפני הסכנות שהונאות הפירמידה טומנות בחובן, החלטנו לראיין בחור צעיר, שנפל קורבן להונאת פירמידה.

"באיזשהו שלב הבנתי שאין באמת מוצר, אלא שאני המוצר. כלומר, המוצר קיים, אבל הרווח לא גלום במכירה שלו, אלא ביצירה של 'צוותים', מילה מכובסת לפירמידה", סיפר רונן חזן (שם בדוי, השם האמיתי שמור איתנו במערכת), שנפל קורבן להונאת פירמידה.

רונן הסביר כי "מדובר היה על מוצר שקשור לתזונה, ספורט וכושר – וניסיתי למכור אותו באימוני הקיק בוקס שלי למתאמנים. ניסיתי למכור את המוצר גם לחברים ומכרים. הייתי באטרף כי הם גרמו לי להאמין שהמוצר הזה באמת איכותי, למרות שלא ראיתי שום פרסום שלו – לא ברדיו, לא בטלוויזיה ולא ברשתות החברתיות או בכלל באינטרנט.

כמובן שלא הצלחתי למכור. המחיר של המוצר היה מופקע ואף אחד לא הכיר אותו", הוסיף חזן, וציין: "הם עשו הצגה שלמה שכוללת ד"ר, פרופ' מזויפים ומופעי פירוטכניקה כדי לגרום לנו לחשוב שמדובר במוצר הכי טוב בעולם, אבל היה רגע מסוים בו הבנתי שיש תפנית".

"תצרף אנשים – תפסיק לנסות למכור את המוצר"

"ראש הצוות שלי היה קצין בצה"ל בערך בן 23. הוא סיפר לי שהוא מרוויח יותר מכל החברים שלו ביחד ויותר ממה שהוא משתכר בצבא. באיזשהו שלב הוא אמר לי: 'רונן, אתה משקיע יותר מדי בניסיון למכור את המוצר – תנסה לייצר לעצמך צוות. תצרף אלינו אנשים'.

זה השלב בו הבנתי שהמוצר לא שווה כלום, כלומר, את הכסף האמיתי אעשה, אם אבחר להמשיך, בלמכור את התרמית למכרים, לחברים ולמשפחה שלי – לאנשים שאני אוהב, בניסיון להרחיב את הפירמידה האישית שלי. הם קראו לזה 'צוותים'. שם מכובס לפירמידה. אם אצליח לגייס מישהו, אאלץ למכור לו אשליה כאילו יש כאן איזשהו מוצר. לא הסכמתי לזה. לקחתי את הרגליים והלכתי, ושמחתי שלא הצלחתי לגייס אף אחד עד עכשיו". 

"רק בהונאת פירמידה ישכנעו אותך שלא מדובר על הונאת פירמידה"

"הדרך הטובה ביותר להבין שהגעת להונאת פירמידה, היא שאומרים לך לפחות שלוש פעמים שלא מדובר בהונאת פירמידה, ומשקיעים זמן כדי לנסות להסביר לך למה לא מדובר על הונאת פירמידה.

בנוסף, יגידו לך שאנשים אחרים – החברים, המשפחה והמכרים שתספרו להם על זה, 'שלא מבינים כלום מהחיים שלהם', ישכנעו אותך שמדובר בהונאת פירמידה", ציין חזן. 

"הם יודעים לשווק את המוצר, את עצמם, ובמיוחד לעשות רושם של הצלחה כלכלית. וכמובן שגם אני לא חף מטעויות. הייתי מאוד תמים, אבל הם יודעים במיוחד לפרוט על מיתרים שנוגעים להרבה אנשים. הם גורמים לכם לא להקשיב לאף אחד, כולל המשפחה שאוהבת אתכם.

בעצם הם יורדים על כל הסובבים אתכם – ומשכנעים אתכם לא להקשיב לאף אחד שלא יודע לעשות כסף, אלא רק להם – כי הם יודעים לעשות כסף. חלק מהטקס שלהם הוא לרדת על קרובי המשפחה, 'הבטלנים שיושבים כל היום על הספה ואומרים לך איך לחיות את החיים שלך'".

"בדיעבד, אני אומר לעצמי, איזו בושה. אני נמצא בכנסים האלה, הם יורדים על המשפחה והחברים שלי – על האנשים שאני אוהב – ואני מקשיב להם בכמיהה. הם גם ירדו על אנשים שקמו ויצאו. במבט לאחור, כל מי שקם ויצא באמצע הוא גיבור בעיני. הרוב המוחלט לא עשו את זה. אבל היו בודדים שהבינו מיידית את צו-החרטא. הבעיה היא שהם מפוצצי כריזמה ויודעים איך לעשות את זה נכון. הם מוכרים חלומות ואשליות ברמה גבוהה מאוד", סיפר חזן. 

"בסופו של דבר זה מתחיל ונגמר בחבורה של אנשים צעירים מאוד, תמימים וחולמניים עד כאב, שמוכרים את המוצר למקורבים שלהם. המקורבים שלהם לעתים קונים את זה כדי לעשות להם טובה – ושם זה נגמר", ציין חזן.

"כסף עושים על ידי יצירת ערך עבור אחרים"

"מה שלמדתי מהתהליך הזה ומכל המפגשים הללו הוא לעשות כסף על ידי יצירת ערך עבור אנשים אחרים, שמעוניינים לרכוש את הערך הזה – ולא על ידי קנייה של בני אדם ומכירת אשליות.

עם הזמן למדתי שבארה"ב מי שנכנס להונאת פירמידה מרוויח בממוצע דולר ליום. כל המאמץ הוא עבור דולר אחד בודד ליום. והרבה מאוד מפסידים. הרבה מאוד", שטח בפנינו חזן.

נציין כי לפי החוק רוב הונאות הפירמידה בארץ מכוסות מבחינה משפטית ופועלות באופן חוקי, מה שנקרא, כשר אבל מסריח. המשטרה לא אוהבת להתעסק בזה, ובצדק, מפני שמדובר על תחום אפור, ובכלל, לא בטוח שהייתם רוצים שהמחוקק יחליף את האחריות האישית שלכם. 

"אולי זה חוקי, אבל לא מוסרי בעליל"

אז כן, זה אולי חוקי – אבל זה לא מוסרי בעליל. "והקטע הוא שיש שם אנשים כל כך מוכשרים, מבינים במכירות, שיווק ופרסום ובאמת שהם יכולים לעשות ארגזים של כסף בדרכים לגיטימיות. חוויה הזאת עזרה לי להכיר את עצמי יותר טוב, הבנתי שאני צריך ללמוד, להבין במה אני טוב, לפתוח עסק, להתפתח ולייצר קשרים, לפתח עמוד שדרה ולא לקנות שקרים ונוכלות של אחרים".

תרמית פירמידה הוא מודל עסקי שאינו מחזיק מעמד לאורך זמן, שעוסק בעיקר בתגמול כספי בתמורה לצירוף אנשים חדשים למשחק, בלא כל מוצר או שירות. בעשור האחרון כמיליארד שקלים של ישראלים ירדו לטמיון כתוצאה מהונאות פירמידה. 

עשרות אלפי ישראלים קורבן לפירמידות. לצערנו, יש תיעודיים רבים למקרים של שכירים שעזבו את מקום עבודתם כדי להקדיש את רוב זמנם לפירמידות כי האכילו אותם באשליות שמדובר בפתרון הכלכלי הטוב ביותר עבורם.

"לצערי, האמוציונליות שלי ניצחה"

"חברים ומשפחה רבים ניסו להניא אותי מלהמשיך לעסוק בזה", סיפר חזן, והבהיר: "יש כאן קונפליקט מובנה בכך שהם הגיעו ממקום רציונלי ואני ממקום אמוציונלי של אמונות ודמיונות. לא הייתי בר שיח עבורם", הבהיר.

"אני זוכר שיחה עם חבר ממש טוב. ביקשתי ממנו לבוא איתי לאחד המפגשים שלהם כדי לנסות לגייס אותו. הוא הבין מהשיחה שמדובר בהונאת פירמידה – ואמר לי שאני הולך להביך את עצמי ולנסות למכור מוצרים לחברים ומכרים שלי בלבד". 

"הוא הסכים לבוא איתי בתנאי שאני אבטל את דמי ההצטרפות שלי דרך האשראי. הוא אמר לי להגיד לחברת האשראי שנפלתי קורבן להונאת פירמידה. לצערי, לא קיבלתי את עצתו, מה שגרר הפסדים רבים של זמן וכסף עבורי. במקרה שלי הנזק הכלכלי היה יחסית מינימלי, אבל ראיתי אנשים שבאמת מאבדים את כל מה שיש להם". 

מכירים נפגע פירמידות ונוכלויות שונות או אדם ששוקל להיכנס לתחום?
הפנו אותו לקבוצת הפייסבוק "הקבוצה של ‏עוצרים את הנוכלות של הפירמידות" לקבלת תמיכה ומענה על שאלות מנפגעים אחרים ומומחים למלחמה בפירמידות ונוכלויות

אם ברצונכם לקבל הדרכות עסקיות נוספות כאלה, היישר לתיבת הדואר הנכנס שלכם, הירשם לניוזלטר שלנו כאן למטה. 📫

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

קורס עיצוב גרפי לשנת 2023 – חוות דעת

לימודי תעודה מומלצים – אילו מקצועות תוכלו לרכוש ללא תואר

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button