סאמרלנד – לא עוד סרט תקופתי בנאלי

סאמרלנד לא עוד סרט תקופתי בנאלי אליס היא בחורה מתבודדת שגרה לבדה שהסכימה לקחת תחת חסותה נער שהיה זקוק למקום מבטחים

סאמרלנד לא עוד סרט תקופתי בנאלי אליס היא בחורה מתבודדת שגרה לבדה שהסכימה לקחת תחת חסותה נער שהיה זקוק למקום מבטחים בשל הפצצות הבליץ על לונדון, אין ספק שעד כאן זה נשמע כמו דרמה תקופתית רגילה למדיי, אבל התפתחות הסרט מקבלת תפנית קסומה למדיי.

סאמרלנד מצטייר כעוד דרמה רומנטית שמתרחשת באמצע מלחמת העולם השנייה באנגליה, אבל הרבה יותר מזה בבסיס הסרט ניצב רומן לסבי שמקפיץ ומרענן את הז’אנר הקלישאתי. העלילה מתרחשת בזמן מתקפת הבליץ על לונדון, אליס היא חוקרת פולקלור שגרה לבדה בעיירת חוף באנגליה, ובשל כך כל חייה מוקדשים לקריירה שלה.

אליס בסך הכללי נראית מרוצה מסגנון החיים שאימצה לעצמה, אך בתוך תוכה היא מייחלת לחיים אחרים. ביום מן הימים מופיע בפתח ביתה בחור העונה לשם פרנק והוא מספר לה שהוא חייב למצוא מקום בטוח להישאר בו בשל הפצצת הבליץ, למרות שתחילה אליס לא מרוצה מהרעיון היא נענית בחיוב ומסכימה לארח אותו בביתה עד שיוכל לחזור הבייתה.

שהותו של פרנק מעלה בה זיכרונות מהעבר אותם ניסתה לשכוח מה שמכריח אותה להתמודד איתם פעם נוספת. בהמשך הסרט מתגלה לאט לאט סיפור אהבה שאליס ניהלה את בת זוגתה לשעבר ורה שהייתה מלאת חיים ובוערת, שהיא גם למעשה הבינה שורה היא אהבת חייה. באמצעות שני הסיפורים האלו עולים נושאים שונים ומלאי עניין שעדיין נדיר לראות על המסך.

הסרט סאמרלנד עוסק בדעות הקדומות ובהתייחסות של החברה כלפיי אנשים ובפרט נשים שבחרו ללכת במסלול שונה, ומראה לנו את ההתמודדויות היומיומיות של חברי הקהילה הגאה במאה ה-20 מה שהופך את סאמרלנד למוצלח יותר הוא יכולות המשחק הנהדרות של כלל השחקנים הראשיים ובייחוד של אליס שכובשת את המסך ומצליחה לשלב באופן מדהים בין כל המורכבויות של הדמות שלה. הכימיה הנהדרת בינה לבין השחקנית שמגלמת את ורה תורמת המון לרומן ביניהן שבבסיס הסרט, ובשל כך הן מעבירות באופן קסום את סיפור האהבה שלהן לצופים.

פרנק ואידי הצעירים יותר חושפים בגרות וקשת רגשות רחבה ומפתיעה בייחס לגילם, ובשל כך הם מצליחים ליצור כמה מהרגעים העוצמתיים ביותר בסרט. הסרט עוסק לא מעט במיתוסים של אגדות הפולקלור בפרט אלו שעוסקות בנשים, ובהן ניצבת העובדה שבה נהגו להאמין שנשים רווקות ומבוגרות נתפסות כמכשפות בעיניהם, באחת הסצנות אידי נערה שחוברת לפרנק, מספרת לו שתושבי העיירה סבורים שאליס היא בעצם סוכנת של הנאצים, מכשפה או פשוט “מטורפת”.

ובאותה נשימה מדובר על כך שיחסים חד מיניים הם חטא גדול ושאנשים כמוה ראויים להישרף באש הגהנום. סאמרלנד מספר סיפור שעוד לא סופר מעולם, ומציג גיבורה מיוחדת במינה שלא רואים הרבה על המסך, את כל אותם הנושאים שעולים במהלך הסרט על הקהילה הגאה, נשים וכדומה, ארזו בתוך סיפור מרגש שגורם לצופה ליצור חיבור מידי עם הדמויות, גם לאלה שהיה בטוח שלא יוכל להתחבר אליהן.

לפעמים הסרט יכול להפוך לדרמטי מידיי לרגעים מסוימים, אבל עדיין מצליח לרגש גם ללא יותר מידי מאמץ. הסרט הוא אמנם לא “משהו מיוחד” שלא נראה כמותו אבל בחלט מצליח להביא משהו חדש אל תוך הז’אנר ולהכניס בו פן חיובי וגאה וזה מה שהופך אותו לכל כך קסום.

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

מלך הצפון – סרט מרתק אבל גם קצת חסר אופי

השיחוק הסרט החדש ואדם סנדלר ששוב שובר שיא אישי

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button