ביטחון עצמי – הינה כמה דרכים לעלות ביטחון עצמי נמוך

ביטחון עצמי - למה המדריך הזה בעצם נוצר? החלטתי שצריך לתת מענה לאותם אנשים שמרגישים צורך בשיפור ביטחון העצמי שלהם.

ביטחון עצמי – למה המדריך הזה בעצם נוצר? החלטתי שצריך לתת מענה לאותם אנשים שמרגישים צורך בשיפור ביטחון העצמי שלהם.

כולנו היינו מתישהו באיזה תקופה בחיים שהרגשנו פחות טוב כלפיי עצמנו, לרוב אני ישבתי וחיפשתי בגוגל איך לשפר זאת האמת אני אגיד לכם. הייתי בצומת דרכים שפשוט לא ידעתי לאן לפנות, וגם אם כן ידעתי וכן הייתה מתגבשת לי החלטה או דעה, הייתי עוצרת את עצמי מבלי הבנה שבעצם אני חסרת בטחון לגביי זה. כל צעד בחיים שלנו קשור בביטחון עצמי. אם הוא לא קיים לרוב זה לא בגללנו אבל אין משהו שאאפשר לעשות בנושא ההפך הוא הגמור, תמיד אפשר לשפר.

הינה כמה דרכים שאפשר לשפר בהם את הביטחון העצמי או לפחות לנסות. אין לחץ כל דבר לוקח זמן והרבה עבודה עם עצמנו, כולנו חווים תקופות קשות חוויות פחות טובות בחיים למשל: אם לגשת ללימודים אם זה התחום שאנחנו רוצים לעבוד בו ואולי לא נצליח בו. תמיד רצות לנו מחשבות בראש. המטרה היא לתת כלים מגוונים שפונים למבוגרים וצעירים, הורים, עצמאים, קרייריסטים, גברים, נשים וכל מי שחש צורך לשפר את הדרך בה הוא רואה, מעריך ומציג את עצמו לעולם.

אז מה אנחנו אמורים לשפר:

המדריך הזה נוצר בכדי לתת מענה לאנשים שמרגישים צורך לשפר את הביטחון העצמי שלהם המידע שנאסף כאן הוא מבעלי מקצוע מובילים בתחום, ביניהם מאמנים אישיים, מטפלים פסיכולוגיים, יועצי עסקיים, מורי דרך להתפתחות והעצמה אישית, ומנחי קבוצות טובים ורבים נוספים.

אנחנו צריכים לקבל תמונה בהירה על התהליכים שכולנו עוברים ואיך אנו מתייחסים לעצמנו, שופטים את עצמנו מה בעצם אנו מציגים בחזרה לעולם ולסביבה שלנו.
מה גורם לנו להיות ביישנים, מה גורם לנו להיות אסרטיביים, מופנמים או קולניים וכדומה ומה משפר. 

ביטחון עצמי הוא עמוד השדרה להתנהלות היומיומית שלנו בחיים, הוא מה שיוביל אותנו ליעדים שהצבנו לעצמנו או מה שימנע מאתנו לנסות אפילו.
ביטחון עצמי או הערכה עצמית נבנית למעשה מהרגע בו נולדנו זה נבנה בהדרגה ובעקביות עם השנים.
זה תלוי באופן ישיר בחוויות הילדות שעברנו ובסוג התקשורת הסביבתית שחווינו עם הורינו או דמות המטפלת המרכזית שהייתה לנו. כמובן שהשיחות שנהלו אתנו הצורה שבה האמינו באנו ותמכו גם מאוד קשורה לכך.

כמו גם במאורעות השונים שחוויתם, לסביבה יש השפעה משמעותית על בניית הביטחון העצמי ועל רמתו.
כלומר האם הביטחון העצמי יהיה ירוד או גבוה, לתכונות האופי שלנו יש חלק גם כן.
אפשר לטעון גם להפך, שלביטחון העצמי יש השפעה על פיתוח תכונות אופי לתכונות המולדות שלנו, זה מאפיינים שירשנו מהורינו ולהתנהגויות שאנו מחקים בהן את הסביבה.

אנשים שחשים שהם בעלי ביטחון עצמי נמוך, בטוחים שהם לעולם לא יצליחו לעלות בחזרה את רמת הביטחון שלהם ומיואשים מהקושי החברתי הנובע מזה שהם חסרי ביטחון. יש המחפשים כיצד להתמודד ולשנות את המצב ולשפר את אורח החיים על ידי עבודה קשה עם עצמם. ביטחון עצמי גבוה לא נולד אתנו הוא נבנה במהלך השנים שלנו כשאנחנו גדלים. לא רק מי שזכה לגדול בתנאים מיטביים ולחוות ילדות מאושרת ומעצימה יגדלו להיות למבוגרים בעלי ביטחון עצמי

אנו מציעים כאן בהמשך טיפים שימושיים לביצוע עצמי שיבהירו איך להעלות את הביטחון העצמי. למען האמת, המחשבה הזו (לפיה ישנם ברי מזל עם ביטחון עצמי גבוה מולד) שגויה מהעיקר שלה ולצערנו גורמת לרבים להתכנס בעצמם. הם חיים את חייהם מבלי לנסות להביא לחייהם שינוי משמעותי ולעלות את הביטחון העצמי שלהם.

תחושת הביטחון העצמי משולבת באופן ישיר עם האמונות הפנימיות שלנו בעצמנו ועם האמונה בעצמנו האנשים החשובים בחיינו בעצם עוזרים לכך. בהחלט אפשרי לעורר שינוי גם במהלך החיים, בגיל נעורים ובבגרות. רק חשוב לרצות בשינוי ולהיות מוכנים לעבוד בשבילו, תתפלאו לגלות למה אתם מסוגלים! העלאת הביטחון עשויה להביא לרגיעה נפשית, לפיתוח אמביציה ושאפתנות, לצמיחה בזוגיות, בתקשורת עם הילדים, החברים והסובבים אתכם, בעבודה מול הבוס או הקולגות ובכל תחום בחייכם בהם אתם חשים קושי, בושה או רגשי נחיתות.

היתרונות שלנו בעצמנו

מי אני? זאת השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם, האם עצרתם פעם לחשוב מי אתם? לא במובן הרגיל של העניין אלא האם חשבתם באמת במה אתם חזקים ומהן החולשות שלכם הכינו רשימה שמכילה את הדברים בהם אתם חושבים שיש לכם ערך בו ובמה אתם טובים, החל ממיומנויות, תכונות אופי ועד הצלחות נקודתיות. לדוגמה: יכולת כתיבה גבוהה, הבנת אנשים, רגישות גבוה, כישרון ציור, אהבת הזולת, יצירתיות וכדומה

המטרות שלנו בדרך לביטחון העצמי

 הכינו רשימה של המטרות שאתם רוצים להשיג במהלך הדרך שלכם בזמן שאתם עובדים על העלאת ביטחון העצמי תתחילו לטווח קצר (חודש/שנה/שלוש שנים), מה הייתם רוצים להשיג, מה חשוב לכם? אבל מטרות רציניות באמת כמו: תחום לימודים, קריירה, זוגיות לבנות משפחה וכדומה לאחר מכן כתבו לצד כל מטרה כיצד תוכלו לממש אותה, מה השלבים בדרך וצאו לדרך צעד אחד בכל פעם.

אם ברצונכם להופיע בקיסריה התחילו בכתיבת שיר אחד אם ברצונכם לזכות בתחרות שרירים התחילו בתוכנית אימונים לשבוע הקרוב בכל פעם צעד קטן וכשתיישמו אותו עשו צעד נוסף, כך המטלות הקטנות הם השלבים בדרך ליעדים הגדולים בחיים שלנו. מה שרוב הזמן מפריע לנו בדרך ליעדים שאנחנו מציבים לעצמנו זה הראש אנשים חסרי ביטחון בדרך כלל לא קיימת אופטימיות השליליות גוברת על חייהם ובעיקר על צורת המחשבה שלהם.

 אופטימיות כמה זה חשוב

תזכירו לעצמכם בכל יום לראות את הטוב בעצמכם ובמה שהשגתם עד כה במהלך חייכם,
ערכו רשימה של הצלחות קטנות וגדולות שלכם בכל תחום מתחומי החיים, בניתם זוגיות טובה, משפחה מלוכדת, הצלחתם להוביל מהלך כלשהו בעבודתכם, מנעתם משבר, יצרתם מערכת יחסים שמחממת את ליבכם, למדתם משהו חדש, גיליתם ממה אתם חסינים היום.

כל דבר שהשגנו נמחק מהרשימה שכתבנו מיד לאחר שהצלחנו במטרה, חשוב להזכיר לעצמנו את ההצלחות כדי לשמור על אופטימיות, כל פעם שהמחשבה השלילית מתגנבת למוח שלנו פשוט תפתחו את הרשימה שכתבתם ותתחילו לחפש את היעד הבא שלכם מה עוד לא יישמתם ותסתכלו במה כן הצלחתם.

מאוד חשוב גם להפסיק את הביקורת חסרת התכלית על עצמכם! ביקורת עצמית שאתם אומרים לעצמכם שוב ושוב זה לא יוביל אתכם למקום טוב. ההפך הוא הנכון זה יגרום לכם להרס נפשי והרס בדימוי בעצמי שלכם לכן זה חייב להפסק.

קיים בתוכנו טון פנימי קטן ואהוב השתמשו בו, זה בדיוק הזמן לדבר לעצמכם ולקיים שיחה פנימית חיובית על כל התלבטות, מחשבה, הערה אפילו שיחה עם בן אדם שחוויתם דברו על זה אם עצמכם זה מגבש דעות עוזר להבין דברים ומשאיר אתכם בבלנס.

בהצלחה.

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

עבודה מהבית לאימהות – ככה תשלבי בין עבודה וגידול הילדים

מט”ח – המדריך הבסיסי למושגים שיעזרו לכם להיכנס לתחום ההשקעות והסחר

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button