פייסבוק תוקעת עוד סכין בגב שלנו: תוריד חשיפה לחלוטין לחלק מהקבוצות

פייסבוק עושה מהלך נוסף כנגד הלקוחות שלה, כזה שסותר את המדיניות שלה בשנתיים האחרונות, בתחקיר של ״הוול סטריט ג׳ורנל״.

פייסבוק עושה מהלך נוסף כנגד הלקוחות שלה, כזה שסותר את המדיניות שלה בשנתיים האחרונות, בתחקיר של ״הוול סטריט ג׳ורנל״. ב-2019 פייסבוק תיעדפה מחדש את התוכן שלה במטרה למקד את המשתמשים לפנות יותר ויותר לקבוצות ופורומים בעלי נושא משותף, מארק צוקרברג, אף כינה אז את השינוי "הלב החדש של האפליקציה".

היה זה השינוי המשמעותי ביותר שנעשה בפלטפורמה מזה שנים. אבל פייסבוק כמו פייסבוק מזכירה לנו שאצלה לכל דבר טוב יש סוף, פחות משנתיים מאז המהלך, הרשת החברתית מתחילה "להחשיך" את הקבוצות ולחסל את חשיפתן למשתמשים.

החברה החליטה לשנות את תיעדוף התכנים שלה ולחסל למנהלי הקהילות את העסק בלחיצת כפתור זאת לאחר שמצאה כי הקבוצות והפורומים הפכו לגורם משמעותי במחלוקות שהתפתחו לאחר הבחירות בארה"ב, ואף עודדו אלימות ששיאה היה במהומות בגבעת הקפיטול בתחילת ינואר.

לאחר מכן פייסבוק "התמימים והמסכנים" פשוט "נאלצו" לסגור את השלטר של מנהלי הקהילות. ומנגד, ב"וול סטריט ג'ורנל" מדווחים כי בכירי החברה הבינו כבר לפני שנים שהכלים שמעודדים את הצמיחה המהירה של הקבוצות נוטפים רעל וחילוקי דיעות/קונספירטורים/שנאה ועוד… 

מטבע הדברים זה נראה כאילו טיפוח הקבוצות היה מהלך פוליטי נוסף של פייסבוק להכנת השטח לקראת הבחירות וכשזה נגמר הם הזכירו לבעלי הקהילות שהם רק כלי משחק בלוח השחמט, עם זאת, אנחנו לא בלוג קונספירטיבי אז נעצור כאן עם הספקולציות.

לפי הדיווח, כבר בחודש אוגוסט ידעו בחברה כי מידע כוזב וקריאות לאלימות השתלטו על הקבוצות "האזרחיות" המובילות של הפלטפורמה. מדובר בקבוצות המוקדשות ברובן לפוליטיקה תמיכה עיקרית בג'ו ביידן ונושאים קשורים וחברים בהן מאות מיליוני משתמשים.

השנאה בקבוצות המשיכה כהרגלה אבל בו בזמן פייסבוק דאגו לחסום את החשבון של טראמפ (תראו מופתעים)

פייסבוק חוסמת את החשבונות של טראמפ: "סיכון בתקופה הנוכחית"
מתוך אתר החדשות וואלה

פייסבוק ידעו לדוגמה כי בקבוצה שבה 58 אלף חברים פורסמו קריאות לאלימות מדי יום. קבוצה אחרת שהוקמה על ידי תומכי ביידן הפיצה מידע כוזב ותכנים פרובוקטיביים אחרים. בשבועות שלאחר הבחירות לנשיאות בארה"ב, מרבית אותן קבוצות הטילו ספק בתוצאות הבחירות וארגנו מחאות, ביניהן את המחאות בקפיטול.

"בעקבות זאת", ורק לאחר הבחירות ועזיבתו של טראמפ את הבית הלבן בפייסבוק החליטו לבטל את ההמלצות על קבוצות. גיא רוזן סגן נשיא בפייסבוק לענייני מהימנות, שבמסגרת תפקידו אחראי על בטיחות המשתמשים והשיח בפלטפורמה אמר כי ביטול ההמלצות "יעביר למשתמשים את האחריות על ההצטרפות לקבוצות" והדגיש כי במהלך זה בכדי להודות שהכללים של פייסבוק היו מקלים מדי, אלא דוגמה לאופן שבו החברה מתאימה עצמה לאיומים מתפתחים.

משעשע איך שהכל הפך לפוליטי פתאום לא ככה?…
פייסבוק בשנים האחרונות מוכיחה לנו פעם אחר פעם שיש לה מטרות פוליטיות ואנחנו רק כלי משחק.
לפייסבוק לא אכפת אם אתה גרוש בן 40 ועם 3 ילדים קשה יום בחובות ועם מזונות והשיווק בפייסבוק או הקהילות בקבוצות זאת הפרנסה שלך… כשזה מגיע לפוליטיקה אתה רק כלי בלוח שחמט, ויש להתנהג בהתאם.

עוד בטרם הדיווח של פייסבוק על השבתת החשיפה של הקבוצות, פרסמה עמותת מוזילה (Mozila), יוצרי הדפדפן פיירפוקס, מודעה ב"וושינגטון פוסט" בחודש אוקטובר בה קראה לחברה לנטרל את האלגוריתם הממליץ על קבוצות. "אינספור מומחים ואפילו העובדים שלכם, חשפו כיצד התנהלותה של החברה מגבירה את הפצת המידע הכוזב", נכתב במודעה. אשלי בויד, סגנית נשיא במוזילה (Mozila) אף אמרה כי הציפה את החששות בפני עובדים במחלקות המדיניות הציבורית, פיתוח המוצר ויחסי הציבור בפייסבוק עוד בטרם החליטו לפרסם את הדברים בעיתונות: "הם לא טענו שאנחנו משוגעים אלא הבהירו שכבר מתנהלים דיונים דומים על הנושא בתוך החברה".

פייסבוק מנגד טוענים שעוד לפני הבחירות בארה"ב הם השעו באופן זמני את האלגוריתם שממליץ על קבוצות חדשות, והגבילו את מספר ההזמנות היומי שאפשר לשלוח לקבוצה (מזה זמני? 5 דקות? אני לא הרגשתי שינוי…), ובכל זאת הקבוצות הקיצוניות המשיכו לצמוח בקצב מהיר. מ"חשש לשפיכות דמים", אישר צוקרברג ביום הבחירות צעדי חירום נוספים, כולל הטלת הגבלות על קבוצות עם היסטוריה של התנהגות לא הולמת, כך לפי מסמכים פנימיים ואנשים המעורים בנושא. אולם, בימים לאחר הבחירות הקלו בפייסבוק את ההגבלות החדשות, והחזירו אותן שוב רק לאחר המהומות ב-6 בינואר בקפיטול.

כעת האלגוריתם להמלצה על קבוצות אזרחיות ופוליטיות הופסק לצמיתות, וכן בפייסבוק אוסרים על קידום כל קבוצה חדשה ב-21 הימים הראשונים לקיומה. בנוסף נותרו ההגבלות הנוספות כמו ביטול האפשרות להגיב על שרשורים הנחשבים אלימים והגבלות יומיות על מספר המצטרפים החדשים. פייסבוק קוראים לזה "ניהול הסיכונים" אבל כולנו יודעים שקוראים לזה פוליטיקה…

לסיכום: צריכים אלטרנטיבה לפייסבוק, ומהר.


אם ברצונכם לקבל הדרכות עסקיות נוספות כאלה, היישר לתיבת הדואר הנכנס שלכם, הירשם לניוזלטר שלנו כאן למטה. 📫

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

המטבע הדיגיטלי פאי (PI) זו תרמית שאינה מעניקה ערך למשתמשים? סביר להניח שכן

OnlyFans – איך לעשות כסף מהאינטרנט עם אונלי פאנס כמו אילנוש | מדריך מלא וחושפני

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button