סוכרת הריון – מהם הסימנים דרכי טיפול, ותהליך של בדיקת העמסת סוכר

סוכרת הריון הינה תופעה שכיחה אך היא לא מורגשת אצל רוב הנשים-כ6% מהנשים יסבלו מסוכרת הריון. במאמר זה נסביר מהם הסימנים, הסיכונים וטיפול מניעתי

סוכרת הריון היא תופעה דיי נפוצה אשר נשים לא סוכרתיות מפתחות סוכרת במהלך ההיריון. הסוכרת מביאה איתה עוד סיבוכים, מסיכוי לרעלת הריון, עובר במשקל גבוה ועלייה בסיכון לחלות בסוכרת סוג 2 אחריי הלידה. סוכרת הריון בהגדרה היא פיתוח אי סבילות לגלוקוז ברמות שונות. אשר יש מגוון טיפולים לרמת הרגישות.

במהלך ההיריון לגוף קשה יותר לפרק את הסוכר, במקום לשרוף את הסוכר ולהפוך אותו לאנרגיה, הסוכר נשאר בדם. כתוצאה מכך האינסולין לא מזהה את רמות הסוכר בדם ומפריש בכמות גבוהה יותר סוכר. כ-90% מהנשים שסבלו מסוכרת במהלך ההיריון לא חלו אחריי הלידה אך בכל זאת סוכרת הריון מצריכה אבחון וטיפול מידי! 

כיצד מאבחנים סוכרת הריון?:

לרוב אין תסמינים המרמזים על סוכרת הריון, אך ישנם נשים שדיווחו שהרגישו רמת צימאון מוגבר ועייפות קשה. אך מכיוון שאלו תסמינים נורמליים להריון עצמו מאוד קשה לאבחן. כאשר אישה מגיע לשבוע 24 להריונה היא עוברת בדיקת העמסת סוכר. ישנן שתי בדיקות של העמסת סוכר. אחת היא שתייה של 50 גרם סוכר והשנייה היא שתייה של 100 גרם סוכר. ישנם מצבים רפואיים שהרופא מפנה ישירות להעמסת סוכר של 100. הסיבות יכולות להיות ממשקל עובר גדול לגיל ההיריון, ריבוי מי שפיר ועוד.

סוכרת הריון- בדיקת העמסת סוכר:

בבדיקת העמסת סוכר 50 גרם, האישה מגיעה לקופת החולים בצום של 8 שעות לפחות, האחות מגישה גלוקוז מהול במים (יש אפשרות להביא לימון לשיפור הטעם) האישה צריכה לשתות את כל התכולה ולחכות שעה, כעבור שעה האישה עוברת בדיקת דם רגילה ומשוחררת הביתה.

בבדיקת העמסת סוכר 100 האישה מבצעת בדיקת דם ראשונה בצום, לאחר הבדיקה האישה צריכה לשתות את כל תכולת הגלוקוז ולערוך שלוש בדיקות דם. אחת אחריי שעה השנייה אחריי שעתיים והשלישית כעבור שלוש שעות. 

העמסת סוכר בהריון- שלב התוצאות 50 מול 100:

תוצאות של העמסת סוכר 50 ישקפו את רמת הסוכר בדם והאם הוא בטווח הנורמה. אם רמת הסוכר בדם עולה על 50 גרם עלייך יהיה להמשיך לבדיקת מעמיקה יותר העמסת סוכר 100. בבדיקה המעמיקה יותר יקבעו האם יש לך סוכרת הריון .

  • מומלץ להתייעץ עם רופא לגבי התוצאות. מכיוון שבכל מעבדה ומרפאה טווח התוצאות משתנה בין אחת לשנייה.
  • יתכן שתתבקשי לחזור על הבדיקה, אם אחת התוצאות תהיה גבוהה מהנורמה. בדיקה חוזרת תהיה לא מאוחר יותר מארבעה שבועות לאחר קבלת התוצאות.
  •  רופא עלול לקבוע במקום שיש לך סוכרת הריון, אם תוצאות מרובות יחזרו גבוהות מהנורמה.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button