גמילה ממוצץ – מהו הזמן הנכון וכיצד נעשה זאת בצורה נעימה

מוצץ הוא כלי עזר מדהים להרגעת התינוק שלנו. לכמה דקות של שקט שהוא לא הידיים או בוכה. אך איך נתחיל גמילה ממוצץ ומתי נכון להתחיל?

מוצץ הינו כלי עזר מהיר להרגעת התינוק. הוא עוזר לו לישון יותר טוב ונותן מענה מידי להרגעה. אבל התינוק שלכם גדל והגיע הזמן להתחיל גמילה ממוצץ. איך נוכל לעשות זאת נכון מבלי לגרום לתינוק שלנו לחוויה לא נעימה? ריכזנו לכם כמה עצות טובות שיכולו לעזור לכם.

היתרונות במוצץ:

אזור הפה בגיל הינקות הוא אזור מאוד דומיננטי. תינוקות מגלים את העולם דרך הפה. הם מכניסים ידיים וחפצים כדי לזהות את המרקם, הטעם והריח. מוצץ משמש גם כאמצעי הרגעה לתינוקות ופעוטות, הם מתנחמים מפעולת המציצה כמו בהנקה. פעולת המציצה והיניקה אצל תינוקות ופעוטות משמעותית מבחינה פיזיולוגית. זה מתחיל עוד בהריון, הרבה פעמים נוכל לראות באולטרסאונד עוברים מוצצים אצבע וזאת מכיוון שחלל הפה מתפתח מהר יותר משלל האיברים בגוף. ההשפעה החיונית הזאת גורמת לצורך במוצץ אצל תינוקות. אך עם התינוק נשאר עם מוצץ באופן תמידי ולטווח ארוך זה יכול לפתח הרגל ותלות במוצץ כדי להירגע. כדי שלא נגיע לשלב זה, נצטרך להתכונן לגמילה ממוצץ.

למה כדאי לגמול ממוצץ?

עם היתרונות יש גם חסרונות. שימוש ממושך במוצץ יכול לגרום לבעיות בחניכיים ושיניים. ברגע שהתינוק עדיין עם מוצץ עד גיל 3, מומלץ לקחת אותו לרופא שיניים לבדיקה. לא רק בעיות בריאותיות, שימוש ממושך ופיתוח תלות במוצץ מהווה בעיה בללמוד לדחות סיפוקים ולדעת איך להירגע ללא גורם חוץ.

מהו הגיל המתאים ביותר להתחיל גמילה ממוצץ?

טווח הגיל האידאלי להתחלת הגמילה הוא בין שנה וחצי עד שלוש. בגילאים אלו הצורך במוצץ פוחת. הטווח גילאים די רחב מכיוון שכמו גמילה מטיטולים, צריך למצוא את הזמן המתאים ללא הפרעות מהסביבה (כמו הולדת אח, כניסה לגן, מעבר דירה וכו').

הצעדים לגמילה ממוצץ:

  • גמילה ממוצץ צריכה להיעשות רק מתי שהתינוק בשל לכך וכשהוא למד דרכים אחרות להירגע. בן אדם יכול ללמוד משהו חדש רק כשהוא בשל לכך. למידה טרם בשילה – תגרום לאי הצלחה ואכזבה.
  • נסו לשמור את המוצץ לשעות הלילה בשינה או במצבים קריטיים, כשהתינוק אינו מוצא דרך להירגע ורק אחרי שניסיתם כל הסחת דעת אפשרית.
  • כדי שנוכל להתחיל, לא נעלים לו את המוצצים בבת אחת. אם הילד בוחר לזרוק את המוצצים לבד ניתן לו, אך לא "נגדיל ראש" ונעשה את זה בעצמנו.
  • נראה לתינוק שלנו אופציות אחרות להירגע, למשל, ספר או שיר לילה וגם מנורת לילה תוכל להועיל.
  • עץ המוצצים. דרך קלה לעבור גמילה ממוצץ, נוכל לקחת את התינוק לעץ שאתם מכירים ונוכל לספר לו סיפור על העץ ששומר על כל המוצצים של הילדים בשכונה ועוזר להם להיפרד ממנו, נכין מין טקס קטן ונפרד מהמוצצים.
  • סבלנות , נצטרך להתאזר בהמון סבלנות ועקביות. כל עוד אנחנו ההורים מראים לו ביטחון ומעודדים אותו התהליך יהיה קל יותר בשבילו.
  • אם ניסיתם שיטות כאלו ואחרות ולא הצלחתם ניתן ללכת לרופא השיניים של הילדים והוא יוכל להסביר איזה נזק לשיניים המוצץ יכול לגרום. לפעמים זה מספיק משכנע אותם.
  • נקשיב למחשבות ולשיתוף של הפעוט, נחזק אותו כשצריך והכי חשוב, נהיה פה בשבילו לכל מצב.
  • היו סבלנים, תהליך גמילה ממוצץ הוא תהליך פרידה לכל דבר. תנו לפעוט שלכם להיפרד ממנו, ברגע שהוא יצליח לבד הוא ירגיש תחושת סיפוק אדירה.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button