מלך האריות במבי ועוד – בואו להיזכר בסרטי החיות האהובים

מלך האריות, במבי, קונגפו פנדה ורטטוי סרטי החיות שכולנו גדלנו עליהם. בואו להיזכר קצת על מה מדובר ולמה נבחרו דווקא החיות האלו להעביר את הסיפור?

כולנו אוהבים אותם, כולנו גדלנו עליהם והם עזרו לעצב דורות שלמים של ילדים. בואו נדבר על סרטי החיות הכי פופולריים ואהובים – מלך האריות, במבי וקונגפו פנדה. נביא קצת רקע עלילתי ונחשוב למה נבחרו דווקא החיות האלה כדי להעביר לנו את הסיפורים האהובים? בואו לחזור לילדות בהתקף נוסטלגיה כיפי ומעניין. 

מלך האריות 

מלך האריות, מי לא מכיר את סרט האנימציה הקלאסי, האהוב והמרגש הזה של דיסני מ1994. אחד הסרטים הכי מוכרים בעולם שכל אחד מאתנו גדל עליו בתור ילד. בארץ התקווה מלך האריה המרשים מופסה, מלך אצילי, נבון, חכם, מוערך ואהוב על כל. הסרט מתחיל כאשר למופסה וסאראבי המלכה נולד נסיך קטן, גור חמוד ושובב בשם סימבה. לצד של המלך אנחנו פוגשים את אחיו הרשע והתחמן סקאר. מתחילת הסרט אנחנו נחשפים להבנה העמוקה של מופסה ולכבוד שלו כלפי היצורים החיים וכלפי גלגל החיים הגדול, לצד החינוך אותו הוא מעביר לבנו ולהדרכה לקראת תקופת שלטונו הקרבה ובאה אנחנו רואים את סקאר מתכנן עם הצבועים (הלוא הם האויבים המושבעים של האריות בסרט) את מפולתו של אחיו ואת התוכנית שלו להשתלט על המלוכה. לאחר שסקאר מצליח במרמה ושקרים להרוג את אחיו המוערך שבא באצילות ונחישות להציל את בנו מסכנה שסקאר יזם, הדוד המרושע מבריח את אחיינו שבאותו רגע איבד את אביו וגורם לו להאמין כי הדבר קרה באשמתו. לאחר תקופה שסימבה גדל והסתתר בגלות הוא מגלה כי דודו השתלט והרס את ממלכתו וחוזר להילחם מולו ולקחת בחזרה את המלוכה המגיעה לו כזכות מלידה.

מדובר בסרט מטלטל, מצחיק, כיפי, עם פסקול מדהים ועוצמתי מאוד. הסרט מכיל מסרים חיובים על לקיחת אחראיות, כבוד, משפחתיות, אהבה ונאמנות, אך מצד שני יש הטוענים כי יש בו מסרים גזעניים שכן האריות ה'טובים' הם בהירים יותר ובעלי רעמה אדומה ואילו סקאר ולאחר מכן בסרט ההמשך גם הלביאות שהלכו אחריו וממשיכות את דרכו ובעצם כל מי שנחשבים כ'רעים' הם בעלי צבע כהה יותר ובעלי רעמה שחורה.
הסרט זכה בשנת 2019 לגרסת לייב אקשן שזכתה גם היא להצלחה אדירה. במלך האריות אין הרבה מקום לפרשנות על בחירת החיות המייצגות. האריה הוכתר לא פעם כ'מלך החיות' בין אם בגלל עוצמתו, העבודה שאין לו אויבים טבעיים (מלבד אריות אחרים כמובן) או בגלל הרעמה הרשימה שלהם המעניקה להם מראה אצילי ומלכותי ביותר. 

מלך האריות, במבי, קונגפו פנדה ורטטוי סרטי החיות שכולנו גדלנו עליהם. בואו להיזכר קצת על מה מדובר ולמה נבחרו דווקא החיות האלו להעביר את הסיפור?

במבי

במבי הוא אחד מסרטי האנימציה הקלאסיים של דיסני והוא יצא לאקרנים בשנת 1942. הסרט מתחיל כאשר במבי הקטן נולד לאמו האיילה היער, לאחר שהוא לומד ללכת הוא מתחבר עם גור ארנבים בשם טאמפר ובהמשך פוגש גם בואש קטן בשם פרח. יום אחד אמו של במבי לוקחת אותו לטיול באחו שם הוא פוגש לראשונה את אביו, נסיך היער. במהלך הטיול באחו הוא נתקל לראשונה בבני אדם ואמו שישר מרגישה בבואם מצווה אליו לברוח ובזמן הבריחה שלו הוא שומע בירייה. הוא ממשיך לשוטט לבדו ביער תוך שהוא קורא לה ומחפש את אמו אך שלפתע מופיע אביו ואומר לי כי אמו לא תחזור שוב. כך מוצא את עצמו במבי הקטן יתום מאב וכמעט בלי קשר לאביו.
הסרט מדלג על שלבי ההתפתחות שלו וישר אנחנו פוגשים בבמבי הבוגר, הוא מתאחד עם חבריו טאמפר ופרח וכאשר האביב מלבלב סביבם הם מחליטים שהם לא יתאהבו כמו שאר החיות. כמובן שזה לא מחזיק מעמ דועד מהרה פרח וטאמפר פוגשים בנות זוג, עד מהרה גם במבי מתאהב באיילה צעירה אך נאלץ להילחם על ליבה מול אייל אחר.
לאחר במבי זכה בלב אהובתו הוא מתעורר בלילה מריח העשן ואביו נסיך היער מסביר לו כי האדם חזר ליער והם נאלצים לברוח השריפה המשתוללת. במבי חוזר לחפש אחר אהובתו ונחרד למצוא אותה בורחת מכלבי צייד, באומץ לב הוא עוזר לה להימלט אך בזמן שהיא מצליחה לברוח הוא נורה בידי הציידים. כבדרך נס אביו מופיע באותו הרגע לאזור לו לעמוד על רגליו והם נמלטים יחדיו.

הסרט לא כולל בתוכו הרבה שיחות ותומך יותר בתחושה ה'טבעית' של היער מאשר בהאנשה של בעלי החיים. בדובר בסרט מקסים ומרגש מאוד שצבר אהדה רבה והצלחה לאורך השנים. כיוון שהסרט הרבה יותר אותנטי ומחובר לעולם החי מרוב הסרטים שאנחנו רגילים עליהם כיום החיות המופיעות בו הרבה יותר דומות בהתנהגות לבעלי חיים מאשר לבני אדם (במלך האריות לדוגמא הסרט מוצג עם אריות אך התכונות וההתנהגות שלהם אנושית לגמרי). 

מלך האריות, במבי, קונגפו פנדה ורטטוי סרטי החיות שכולנו גדלנו עליהם. בואו להיזכר קצת על מה מדובר ולמה נבחרו דווקא החיות האלו להעביר את הסיפור?

קונגפו פנדה 

קונגפו פנדה הוא סרט הרבה יותר מודרני ויצא לאקרנים בשנת 2008, פו דב פנדה חמוד ושמנמן חולם להיות לוחם קונג פו למרות שאין לו שום יכולות אתלטיות והוא נמצא בכושר.. טוב של דב שמנמן. הסרט הוא קומי לגמרי ומנותק מכל הקשר רציני לעולם הקונג פו או הלחימה. פו מגיע לצפות בטקס בו אמור להיבחר "לוחם הדרקון" שלפי הנבואה ילחם ויציל אותם מאויב אכזרי שבחלום של המאסטר נגלה כי עומד לברוח מהכלא שלו. בטקס משתתפים חמישה לוחמי קונגפו נערצים- חמשת המופלאים מהמקדש של מאסטר שיפו בדרך הזויה ומשעשעת למדי פו מנצח ונבחר ל"לוחם הדרקון". למרות הניסיונות של מאסטר שיפו להכשיל ולהשפיל אותו פו לא מוותר וממשיך להתאמן, כאשר הנבואה מתממשת והאויב המרושע בורח מהכלא מתחיל גם מאסטר שיפו להאמין שיכולתיו של פו ולא מאפשר לו לפרוש כאשר הוא מתייאש. הפנדה החביב מתחבר עם הזמן לחמשת המופלאים. הלוחמים יוצאים לעקב את אויבם אך מובסים בכל קרב מחדש, כאשר הוא מתקרב לכפר שיפו מעניק לפו את "מגילת הדרקון" שאמורה להעניק כוח לרב למחזיק בה. בעת פינוי הכפר מחשש שיכשלו בקרב הצפוי פו חוזר למקדש ומוצא את האויב שלהם – טאי לונג בפעם הראשונה, אטי לונג מתכנן להרוג את מאסטר שיפו כדי לקחת את המגילה וכשנכנס לקרב מול פו פו מפתיע את כולם ומצליח לגבור עליו.

קונגפו פנדה הוא סרט משעשע מאוד, חמוד וכיפי לצפייה עם מסרים מעצימים של כוחות חבויים ושבכל אחד מאתנו יש יותר מהנראה לעין ורק צריך להאמין בעצמנו ולגלות למה אנחנו באמת מסוגלים. בחירת החיות המייצגות בסרט זה מעניינת במיוחד, 5 המופלאים מוצגים בתור קוף, גמל שלמה, אגור, נחשית צפע וטיגריסית שמשקפים 5 אמונות פופולאריות מעולם הלחימה של הקונג פו. אולם הבחירה בדמות הראשית ובלוחם הגדול בתור דב פנדה היא משעשעת, במלך האריות נבחרו האריות המאיימים ודווקא פה נבחר דב הפנדה החמוד, למרות שהוא יכול להיות חזק מאוד אין ספק שהוא לא נראה מאיים ואף נוטה להיתפס בחברה כחמוד ושטותי. 

מלך האריות, במבי, קונגפו פנדה ורטטוי סרטי החיות שכולנו גדלנו עליהם. בואו להיזכר קצת על מה מדובר ולמה נבחרו דווקא החיות האלו להעביר את הסיפור?

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button