קרן השתלמות לעצמאים – אין מהלך הגיוני משתלם ובטוח יותר מזה

עצמאים, עדיין אין לכם קרן השתלמות? הבלוגרית המצוינת "הסולידית" ממליצה לכל בעל עסק בתחילת ינואר של כל שנה להפקיד כ-18 אלף ש"ח לקרן ההשתלמות

בעלי עסקים, אנחנו אנשים עסוקים. לכל אחד מאיתנו יש רשימה של 100 דברים שאנחנו צריכים או חייבים לעשות בשביל העסק. ועכשיו – אנחנו הולכים להפיל עליכם "נטל" נוסף. להתעסק גם בפיננסים ולשמור על הכסף שלכם. למי יש כוח בשביל זה? התשובה היא לכם – אחרי שתקראו את המאמר הזה.

המאמר הזה יסביר לכם במילים פשוטות למה כל כך משתלם לכם לבצע קרן השתלמות לעצמאים. אחרי המאמר הזה אתם תעזבו הכול, תתקשרו לאחת החברות, לסוכן ביטוח תבדקו באינטרנט – ואל תתנו ליממה לעבור מבלי שביצעתם קרן השתלמות לעצמאים. זהו המהלך הכלכלי, החכם, הפשוט והמשתלם ביותר שאתם יכולים לבצע. 

מס הכנסה פרוגרסיבי

מס בישראל הוא מס פרוגרסיבי. מדובר על שיטת "מדרגות המס". ככל שמרוויחים יותר כסף, כך משלמים אחוזים גבוהים יותר של מס הכנסה. זאת בניגוד למס שטוח "פלאט", לפיו כולם משלמים את אותו האחוז, וממילא מי שמרוויח יותר משלם יותר.

סוציאליזם לעומת קפיטליזם – הקדמה לקרן השתלמות לעצמאים

הסוציאליסטים יגידו ששיטת "מדרגות המס" היא גאונית – סולידריות חברתית. הקפיטליסטים יגידו שמדרגות מס מטרפדות את היוזמה – ותוקעים מקלות בגלגלים של המשק, וממילא כשלבעלי עסקים נשאר יותר כסף בכיסים הם מעסיקים יותר עובדים, מקימים עוד עסקים ומעודדים את המשק, זאת בניגוד למנגנוני המדינה המסורבלים. 

בכל הנוגע לקרנות השתלמות אל תסמכו על רואי החשבון

בטח הבנתם בין השורות עם איזו גישה אנחנו מסכימים. המיסוי על בעלי העסקים הוא ממילא אגרסיבי – ורואי החשבון שלכם תמיד יעדיפו להישאר ראש קטן ולא להסביר לך מדוע עליכם לעשות קרן השתלמות, כי הם יודעים שהדבר יוביל אותם להתעסקות נוספת. בנוסף, הם מעדיפים שהכסף שלכם יהיה זמין, יחד איתכם, כדי שבשעת דוחק תוכלו לשלם להם שכר טרחה – שהכסף לא יהיה "תקוע" בקופה שלא ניתן לגעת בה. יש דברים שאתם, העצמאים, צריכים ללמוד לבד – ובעבור זה אנחנו כאן. להסביר לכם, להנגיש לכם וליידע אתכם.

אפיק חיסכון לטווח הבינוני

קרן השתלמות זה אפיק חיסכון לטווח הבינוני עבור עצמאים ובעלי עסקים. עצמאים רשאים להפקיד חלק מההכנסות שלהם לקרן השתלמות, ועל הדרך ליהנות מהטבות מס. ישנן שני יתרונות מרכזיים עבור עצמאים כאשר הם מפקידים כסף לקרן השתלמות:

  • הוצאה מוכרת: קרן השתלמות לעצמאים (עד לסכום מסוים) נחשבת להוצאה מוכרת.
  • מס רווחי הון: קרן השתלמות (עד סכום מסוים) פטורה מתשלום מס רווחי הון.

להשקיע חצי שעה פעם בשנה

אתם קולטים? יש פעולה שמאפשרת לך להשאיר הרבה יותר כסף בכיס שלכם, שיש סבירות גבוהה שיצבור ריביות. זה עלול להיות סוג של פשע כלכלי לא לנצל אותו. בעלי עסקים יכולים להפוך עולמות בשביל עסקה של 4,000 ש"ח פלוס מע"מ, אבל לא, חס וחלילה, להשקיע חצי שעה בעסקה ששווה הרבה יותר.

בואו נדבר במספרים

כמה יותר? בואו נדבר מספרים. הפקדה לקרן השתלמות לעצמאים של סכום של עד 11,835 ייחשב כהוצאה מוכרת. במילים אחרות, כל סכום שמעל לסכום הנ"ל, כבר לא ייחשב כהוצאה מוכרת לצורכי מס. ישנו סייג אחד – או לחלופין תנאי נוסף: הפקדה לקרן השתלמות לעצמאים שגובהה עד 4.5 אחוזים מן ההכנסה החייבת (הכנסות העסק מינוס הוצאות מוכרות) יוכרו כהוצאה מוכרת עבור צורכי מס הכנסה. נציין כי סעיף זה נכון לשנת 2021, וישנם שינויים קטנים משנה לשנה. 

קרן השתלמות לעצמאים = תשלום מופחת למס הכנסה

לשם הדגמה, ניקח עסק שהכנסתו החייבת הינה 200,000 ש"ח בשנה. 4.5% מסכום זה שווים ל-9,000 ש"ח. המספר האחרון יהיה הסכום שאותו בעל העסק יהיה רשאי להפקיד לקרן השתלמות. סכום זה יוכר כהוצאה מוכרת. לאחר שבעל העסק יבצע זאת, הכנסתו החייבת במס תצנח לכדי 191 אלף ש"ח. בשורה התחתונה – תשלום מופחת למס הכנסה. 

לצורך הדגמה, נבחר בעל עסק נוסף, שהכנסתו החייבת במס היא 400 אלף ש"ח. 4.5% מסכום זה שווים ל-18 אלף ש"ח. במקרה זה, הוא בעצם עבר את ה"תקרה" של 11,835 ש"ח, ולכן רק הסכום האחרון (11,835 ש"ח) מתוך כל סכום שיבחר לשים ייחשב כהוצאה מוכרת.

קנו לעצמכם מתנה בכל שנה

שוב, נעצור כדי להסביר לכם את המשמעות. אתם מבינים שמדובר, בקירוב, על מתנה של כ-10 אלפים ש"ח כל שנה, שלא חייבים לשלם עליה מיסיים? כמו כל הוצאה עסקית: קפה, מחשב, פרילנסרים ועוד – קרן השתלמות שצוברת ריבית. שווה, לא?!

פטור ממס רווחי הון

עדיין לא שוכנעתם? חכו לפירוט על הסעיף השני, שנוגע למס רווחי הון. הרווחים שצברתם בקרן השתלמות יהיו פטורים ממס רווחי הון בכל תשלום שלא עולה עולה 18,480 ש"ח, זאת בתנאי שהכספים נמשכו לאחר שש שנים או לחלופין שלוש שנים אם הכסף נמשך עבור השתלמות או לימודים. ברגע שתשקיעו את הכסף במניות או בבורסה מחוץ לקרנות ההשתלמות – תהיו חייבים בתשלום של 25% מס רווחי הון על הרווחים שתצברו. כלומר, לתת למדינה רבע מהכסף שהרווחתם ביושר, תוך נטילת סיכון. 

קרן השתלמות: הכול – חוץ מהשתלמות

אותה הקרן שהוקמה על מנת לשמש מעין קופה צדדית לחיסכון עבור עצמאים, שכירים, חברי מושבים שיתופים וקיבוצים – נועדה תחילה לממן השתלמויות, לימודים, כנסים מקצועיים ולימודי המשך. אלא שכיום מדובר על קופת חיסכון שמקנה פטור ממס. לאחר 6 שנים, כמובן, המדינה איננה מגבילה את בעל העסק בנוגע לשאלה מה לעשות עם הכסף וכיצד לנצלו. ניתן לנצל אותו לכל צורך, ולאו דווקא רק להשתלמות.

קדימה – בואו נפתח קרן השתלמות לעצמאים

על מנת לפתוח קרן השתלמות לעצמאים יש צורך באישור של עוסק מורשה או הכנסות אחרות מעסק או ממשלח יחד. יש להעביר את הסכומים לקרן השתלמות על ידי המחאה או העברה בנקאית, זאת בהתאם להנחיות של הקרן.

רגע, יש עוד יתרונות בקרן השתלמות לעצמאים

אף על פי שבעלי העסקים – במיוחד הקטנים והבינוניים, הם הפרה החולבת של המשק, המערכת מאפשרת להפקיד את כספי קרנות ההשתלמות במהלך השנה, בפעם אחת או בפעימות, בכל מועד אפשרי שיחפוץ בעל העסק. בניגוד לשכירים, שמפקידים להם לקרן פעם בחודש, העצמאים מפקידים מתי שבא לנו. העיקר שכל הסכום שאתם רוצים להכניס – ייכנס באותה שנת המס.

הבולגרית המצוינת, "הסולידית", ממליצה לבצע הפקדה של 18,480 ש"ח כל שנה בתחילת ינואר (הסכום מעט משתנה משנה לשנה). גם, כדי שלא נשכח – וגם כדי שהכסף יתחיל מתחילת השנה לצבור ריביות (ולהיות פטור ממס רווחי הון). אנחנו מתחברים מאוד להמלצה הזאת. וקוראים לכל העצמאים שידם משגת – רוצו לבצע קרן השתלמות לעצמאים – ואם לא תבצעו – אל תגידו לנו אחר כך "לא ידעתי".

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

קורסים אונליין – מה אפשר ללמוד דרך המחשב בבית ולמי זה מתאים?

עבודה לחרדים – עבודה מהבית למגזר החרדי בתחום הדיגיטל

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button