בית קברות לחיות האם קיים דבר כזה באמת?

בית קברות לחיות האם זה נשמע כמו סרט או שאכן משהו שהוא מציאותי? אז כן בהחלט קיים בית קברות שלם במדבר ואדי אל חיתאן

בית קברות לחיות האם זה נשמע כמו סרט או שאכן משהו שהוא מציאותי? אז כן בהחלט קיים בית קברות לחיות שלם במדבר ואדי אל חיתאן שבמילים אחרות נקרא עמק הלוויתנים שם נמצאו עשרות אלפי שרידים של לוויתנים מתקופות שונות בחיינו.                           

בית הקברות ממוקם במדבר לוב במחוז אל פיום שבמצרים ונמצאו במקום מעל ל-370 עצמות לוותינים ועוד המון יצורים במצב כמעט שלם. המקום נחשב לאחת התעלומות הגדולות בעולם והוא חושף את המצב האבולוציוני האחרון של הלוויתן בתור יונק יבשתי והם שייכים לשלב האחרון של הסתגלות אבות לוותינים לחיים במים.

האתר עצמו משתרע על פני 200 דונם והלוויתנים שנמצאו מראים איך הם איבדו את גפיהם האחוריות ופיתחו מבנה הידרודינמי,  אך מבנה הגולגולת והשיניים נשארו אותו דבר שלב זה מראה מעבר בין הסתגלות למים רדודים אל מעבר לחיים בים הפתוח. ליד שרידי הלוויתנים המאובנים מצאו גם עוד שרידים של יצורים חסרי חוליות שעליהם אין יותר מדי מידע.

לפי המחקרים במקום בדקו הארכיאולוגים ששרידי הלוויתנים שם משנת 56 מיליוני שנים. הסיבה להימצאותם דווקא במדבר הוא שלפני למעלה מ-40 מיליוני שנים השתרע "ים תטיס" מעבר לגבולו הדרומי של הים התיכון. אך הוא  לאט לאט נסוג והחל להתייבש ושרידי המאובנים והסביבה האקולוגית החלה למות ולהתאבן, כך נוצר גם חשיפה בפעם הראשונה לשרידי הלוויתנים. סביבות שנת (1903) בשנות ה80 פתחו מחדש את החקירה בעמק , ובשנת 1989 התגלו השרידים הראשונים של לוויתנים אשר שימרו את גפיהם האחוריות מה שהוכיח שזהו השלב האחרון של הלוויתן לפני הפיכתו ליונק ימי.

מצאו גם  שלוויתן הגדול ביותר שהתגלה במקום, מגיע ל-21 מטרים! ושהוא היה ניזון מבשר. סנפיריו הקדמיים היו מפותחים והיו להם 5 אצבעות וברגליו האחוריות מצאו גם בהונות. בחלק גדול מהשלדים נמצאו במצב כל כך שמור עד שיכלו לראות את הקרביים ולחקור על תזונתם. לא רק ליוויתנים מצאו באתר מצאו גם שרידי אבות הפילים וגם מצאו שרידי הקוף העתיק בעולם מסוג הומינואיד. סך הכול נמצאו במקום  כ- 15 מיני יונקים , כ-19 מיני זוחלים וכ-36 מיני ציפורים קדומים.

אז אם חשבתם שהמדבר זה סך הכול חול ואבנים ? תחשבו שוב.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button