מיינדפולנס (Mindfulness) – מה זה וכיצד הוא תורם לנו בחיים

קל לנו להפסיק לשים לב לסביבתנו, אך גם קל לנו יותר לאבד את הקשר שלנו עם עצמנו. במאמר זה נראה כיצד מיינדפולנס (Mindfulness) יכול לשפר את חיינו.

בעולם המודרני אנו מתקשים להתמודד עם לחץ וסטרס, במיוחד שהוא נמצא בכל מקום כל הזמן. חלקנו נוטים להירגע בדרכים לא בריאות לטווח הארוך כמו עישון, צריכה של אלכוהול או אכילה מהירה. חלק מהסטרס שנוצר גורם לנו לפתח הפרעות בדרך כגון; אכילה רגשית, דיכאון, לחץ דם גבוה, סכרת וכו'. במאמר זה אני רוצה שתכירו את שיטת מיינדפולנס  (Mindfulness), מה היא השיטה וכיצד היא יכולה לתרום ולהרגיע את מצבי הלחץ שאנו נמצאים בו בכל רגע נתון.

מיינדפולנס (Mindfulness) – מה זה?

 מיינדפולנס הוא תהליך מנטלי המסייע להפנות את תשומת הלב שלנו מהמחשבות החולפות ומפקסת אותנו להתמודדות עם המצב של 'כאן ועכשיו'. תהליך זה גורם לנו להיות קשובים יותר לעצמנו, לרגשות שלנו, למחשבות שלנו, ולהיות פחות אימפולסיבים. מיינדפולנס הוא העיבוד המודרני של מדיטציה, השוני בינו לבין מדיטציה הוא שמיינדפולנס מתאימה למציאות המודרנית יותר ובעזרתו נוכל להקל ולהירגע מהלחץ והמתח השורר סביבנו, בהתאם לאזור שבו אנו חיים.מיינדפולנס הינה דרך הבנה אישית על המצב המשקיף אותנו ללא שיפוטיות וללא ציפיות.

היתרונות של מיינדפולנס (Mindfulness)

  • בתקופה שלנו אנו מוצפים בגירויים כמעט מכל מקום, גירויים אלו מטרידים את תשומת ליבנו, בעזרת מיינדפולנס נוכל לפקס את המחשבה שלנו להוריד את רמות הקשב וריכוז ומאפשרת לנו להקשיב יותר לעצמנו.
  • תרגילי מיינדפולנס תורמת רבות לתקשורת טובה יותר עם הגוף שלנו, היא מאפשרת לנו להבין מהו כאב, מהו מתח איך להתמודד עם חרדות ומעודדת את המחשבה שלנו לחשוב על העיקר שזהו כאן ועכשיו.
  • תרגול מיינדפולנס תורמת רבות לבריאות שלנו. הוא משפר את איכות השינה, תורם להורדת לחץ דם, הקלה בכאבים ושיפור הנשימה שלנו.
  • תרגילים אלו תורמים לא רק בריאותית, היא מורידה את רמות הקשב וריכוז, מצליחה לגרום לנו לשלוט יותר טוב ברגשות שלנו, לא לחשוב אימפולסיבי ומשפרת את היכולות הקוגנטיביות שלנו.
  • המטרה של מיינדפולנס הינו קשיבות למצב העכשווי, מיקוד תשומת הלב שלנו לדברים רלוונטים ואינו שופט את הבחירות שלנו.
  • מפתח לנו את השקפת העולם וגורם לנו לראות תמונה יותר ברורה על המצב שלנו בחיים.
  • בעזרתו נוכל לקבל החלטות יותר שקולות ללא גורם מפריע.
  • כשאנחנו מודעים יותר למצב הנוכחי, אנו מתחילים לחוות וללמוד דברים חדשים שהיו מבונים מאליו בשבילנו.

כיצד נהיה יותר קשובים לעצמנו?

כשאנו מתחילים לתרגל מיינדפולנס אנו צריכים להיות במצב שאנו מודעים לגמרי לכל מה שקורה עם עצמנו ועם הסביבה.
נפקס את מחשבותינו היכן שאנו רוצים להתמקד ולא לאן שהיא מטיילת, תרגול זה מאמן את הריכוז שלנו במה שצריך,אנו חייבים להיות עם משמעת עצמית כדי שהשיטה תעבוד.

רוב פעילות המיינדפולנס מתמקדת בשלושה עקרונות; למקד את תשומת הלב שלנו לפעולה מסוימת כמו נשימה, נתמקד במה שקורה כרגע ונצפה מהצד במחשבות החולפות. אך בשביל שתרגילים אלו יעבדו אנו צריכים להיות חשופים ללא שיפוטיות ועם ראש פתוח.

התמקדות בנשימה או בתחושה כלשהי גורמת לרוגע פנימי. ברגע שתרגישו שמחשבותיכם רצות התחילו תרגילי נשימה.

נוכל לפתח בהדרגה עוד שיטות למיינדפולנס בעזרת מדיטציה, מדיטציה גורמת לתודעה וגישור בין הנפש לגוף ולחשיבה.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button