סיפור לפני שינה | איך זה עוזר בהתפתחות אישית ושינה איכותית יותר

סיפור לפני שינה כולו שמענו בילדות, תחקיר חדש קובע שסיפור לפני שינה תורם לא רק בהרדמה מהירה של הילדים ישנם אנשים שלא מסוגלים ללכת לישון בלי

סיפור לפני שינה כולו שמענו בילדות, תחקיר חדש קובע שסיפור לפני שינה תורם לא רק בהרדמה מהירה של הילדים ישנם אנשים שלא מסוגלים ללכת לישון בלי לקרוא ספר טוב אך אצל רוב האנשים ספרים משמשים אך ורק לסיפור לפני שינה שהם קוראים לילדיהם אם בכלל.

בזמן שבעולם עדיין הקורונה משתוללת ואפילו שבישראל היא כבר ירדה מהחדשות כמעט כל האנושות חוותה סגרים וישבו בבית תקופות חלק מהאנשים היו סגורים בבית יותר חלק פחות אבל לרובם הייתה תובנה אחת הם לא ידעו במה להעסיק את עצמם עקב זה הורגשה עליה חדה משמעותית בהתעניינות סביב קריאת ספרים בגלל גדילת כמות הקוראים עלתה השאלה המעניינת האם קריאת סיפור לפני השינה יכולה להועיל לאנשים מבוגרים? 

סיפור לפני השינה תורם ליצירתיות:

ספרים הם מקור כל הידע והיצירתיות כל הסרטים והסדרות הגיעו בהשראה מקריאת ספרים מרובה כל הבמאים קוראים ספרים כל הזמן והסיבה היא כדי לפתח את היצירתיות כאן נלמד למה ספרים עוזרים בכך קית' סטאנוביץ' (Keith E. Stanovich) פרופסור באוניברסיטת טורונטו (University of Toronto) הוא החוקר הראשי בפסיכולוגיית הקריאה.

המחקר של קית' סטאנוביץ' מציג שקריאה מגדילה את הידע הכללי מחזקת  את היכולות הורבליות ומעשיר את אוצר המילים לפי המחקר אנחנו יכולים לראות את השיפור המשמעותי בעצמינו רק מקריאת ספרים קריאת ספרים לילדים מאוד חשובה בדיוק מהסיבות שציינו למעלה ועשויה להשפיע לטובה בצורה משמעותית על ילדים. ילדים נחשפים ליותר מפי 2 יותר מילים בספרים ממה שיכלו להיחשף אליהם בטלוויזיה לכן חשוב לקרוא סיפור לפני שינה גם בשביל היצירתיות שלכם וגם בשביל התפתחות ילדיכם.

סיפור לפני שינה מוריד לחץ נפשי:

מחקר שנערך באוניבסיטת סאסקס, בבריטניה (University of Sussex, England) חקר משתתפים שהיו נתונים תחת לחץ נפשי מחיי היום-יום שלהם לפי ד"ר דוד לוויס מומחה נוירופסיכולוגיה: הקריאה הראתה תוצאות הרבה יותר טובות משתיית תה ואו קפה שמיעת מוזיקה ויציאה להליכה זה לקח רק 6 דקות להוריד את הלחץ בזמן הקריאה כמו כן קריאת ספר הוריד את הלחצים ב68% שמיעת מוזיקה הורידה את הלחץ ב61%  יציאה להליכה ב42% ושתית קפה ואו תה ב54%.

קריאה בספר טוב מוציאה אותך מהמחשבות הטורדניות של היום יום שגורמים ללחץ הזה להצטבר קריאה גם גורמת לכל השרירים בגוף להרפות ולהאט את הנשימה. 

לסיכום, סיפור לפני שינה יעזור לכם להרדמות מהירה יותר רגועה יותר ונטולת לחץ בנוסף קריאה היא אלטרנטיבה עדיפה על צפייה בטלוויזיה ולגלגול בפיד של הפייסבוק המסכים של המכשירים הללו מפיקים אור כחול שמתעתע את המוח שלכם לחשוב שעכשיו יום, וכך פוגע בתהליך ההרדמות. 

 

קריאה גורמת לעייפות:

כפי שציינו הרבה למעלה, המוח שלנו מושפע מקריאה בהרבה צורות שונות כשאתם קוראים העיניים שלכם ממש סורקות את הכתוב שזה פעולה סיזיפית וחוזרת על עצמה העיניים זזות מימים לשמאל כל הזמן בזמן שאתם קוראים וסורקים את הכתוב אתם מאוד מפוקסים על הטקסט מכיוון שאם לא תהיו מפוקסים אתם פשוט תאבדו את מה שאתם קוראים בעקבות התנועות הקטנות האלה הגוף מתחיל להתעייף בזמן שאתה מאמן אותו יותר ויותר מה שמוביל לבסוף לעיניים להסגר.

עוד סיבה שגורמת לכם לעייפות בזמן הקריאה היא שאתם מבצעים את הפעולה במקום שהתודעה שלכם מקשרת לשינה כמו נניח על המיטה שלכם. זה מאוד מגרה לקרוא ספר במקום נוח מתחת לשמיכה אך אם זאת לא תמיד להתעייף ולהירדם היא התוצאה הרצויה, לכן עדיף להימנע מלקרוא במקום בו אתם רגילים להירדם אלה אם כן זה התכנון שלכם ואם כך סיפור לפני שינה יעזור לכם להירדם בקלות.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button