עולם היורה – עולם חדש בהחלט אבל מיצינו?

עולם היורה: עולם חדש מיצינו? אם גם אתם כמו כולנו תליתם תקוות גדולות בחלקו השלישי של סדרת הסרטים הנוסטלגית וחשבתם שהוא ייתן "שואו" מטורף

עולם היורה: עולם חדש מיצינו? אם גם אתם כמו כולנו תליתם תקוות גדולות בחלקו השלישי של סדרת הסרטים הנוסטלגית וחשבתם שהוא ייתן "שואו" מטורף, אז צר לנו להודיע אבל טעיתם, סרט ארוך מידי, עמוס ועם עלילה מבולגנת למדיי.

לפני כשלושה עשורים פרצה לעולם הטכנולוגיה שהקימה לתחייה את זן הדינוזאורים האפקטים החדשניים לאותה תקופה אפשרו ליוצרי “פארק היורה” ליצור פנטזיית מדע בדיוני מרשימה בעזרת שמורה שבאמצעותה קיבלנו את היכולת לתצפת על כל סוגי ומיני הדינוזאורים. אפילו שבאותה תקופה האפקטים לא היו להיט מה שנקרא סטיבן ספליברג השתדל להוציא מהם את המיטב האפשרי.

“עולם היורה: עולם חדש” הוא הסרט השישי בטרילוגיה הנוכחית עוד מאז שהסרט הראשון בסדרה הגיח לאוויר העולם, תמיד צפה השאלה מה יקרה אם הדינוזאורים אכן יצליחו להימלט מהשמורה של איסלה נובלר, מה שלא יצא לפועל בטרילוגיית הסרטים ההתחלתית.

בטרילוגיה השני שנקראה “עולם היורה” מטרת השם הייתה ברורה למדיי עולם שבו דינוזאורים ובני אדם מתקיימים יחדיו. בטרילוגיית "עולם היורה" ניצבות 2 דמויות עיקריות- מאלף הרפטורים אוון גריידי ,דמות גברית, מחוספסת, חובב הרפתקאות וכמובן נראה טוב, ויש לו אהבה מיוחדת במינה לרפטורית העונה לשם בלו אותה הוא אילף. בנוסף לכך אוון גריידי פיתח את שיטת הריסון על ידיי הנפת היד אל מול פניו של הדינוזאור שהתגלתה כשיטה שעובדת במאת האחוזים ברגע האמת.

הוא מה שמוגדר כדמות שלא זקוקה לשום שינוי עד שגם הקסם שלו ייעלם בסופו של דבר. הדמות הבאה היא לא אחרת מאשר קלייר דירינג שתחילת דרכה ב"עולם היורה" הייתה בתור המנהלת המדוגמת של הפארק שמסתובבת רק בחליפות ועקבים, כמובן שבסוף הבגדים התלכלכו נקרעו מה שהוביל לכך שבסוף הסרט כל מה שנשאר לבוש על גופה היה גופייה סגולה ללא שרוולים. בסרט “נפילת הממלכה” היא כבר החליפה תפקיד למנהלת “הארגון להצלת הדינוזאורים”.

הקשר שלה ושל גריידי נפל בין הכיסאות בין הסרט הראשון לשני, אבל בסופו של הסרט השני כבר היה ניתן לראות שזה “לנצח”. “עולם היורה: עולם חדש” מטרתו הראשונית היא להציג לנו איך זה היה נראה אם דינוזאורים היו מתהלכים חופשי בעולם. ומסתבר שהיו לא מעט זנים שהיו שמחים לטרוף כל עובר אורח תמים. מה שבסרט משתקף כמגבלה ברורה וחוסר נוחות וכל מה מטרתו העיקרית מסתכמת בלהגיע ליכולת דו קיום עם אותם דינוזאורים.

מה שמפתיע הוא שבסרט הזה הסכנה הגדולה ביותר למין האנושי היא ארבה מהונדס גנטית שהונדס על ידי חברת ביוסין שמשמידים שדות ויבולים, הורגים חיות שדה מה שעלול להביא לאסון בקנה מידה עולמי על המשך יכולת קיום המין האנושי. כאמור היצורים הללו טורפים הכול למעט כמובן יבולים שגודלו באמצעות זרעים שנקנו מהחברה.

מנהל החברה הוא ד”ר לואיס דודג’סון שכבר פגשנו אותו ב”פארק היורה” בעבר. הילדה מייזי היא למעשה הנשק הסודי לפתרון הבעיה, בסרט הזה נגלה שהיא לא הנכדה של סר לוקווד כמו שהיינו סבורים עד עכשיו, אלא שכפול גנטי של הבת שלו ז”ל, שנודעה בתור מדענית מוצלחת במיוחד.

איך בדיוק הילדה היא הפתרון? שאלה מקסימה, למעשה מישהו זרק את האמירה הזו לאוויר ושם זה גם נשאר ללא יותר מידי הסברים, אבל האמת שזה גם לא ממש משנה משהו כי מייזי תיחטף ואוון וקלייר ייצאו למשימת הצלה. חלקה השני של העלילה נוסטלגי במיוחד וישיב אל הסרט את ד”ר אלן גרנט, ד”ר אלי סאטלר ואת איאן מלקולם.

יוצרי “עולם חדש” הבינו שזה הוא בעצם הסרט האחרון לטרילוגיה הזו, מה שגרם להם לדחוס יתר על המידה, דמויות, עלילות שבנויות בצורה לא מוצלחת, קפיצות בין אירועים שונים שאין בינהם בכלל קשר. “עולם היורה: העולם החדש” מוכיח שוב את הרמה שבה סדרת הסרטים הזו הייתה זקוקה למנוחה טובה ואתם יודעים מה זה עוד אומר? תתכוננו לטרילוגיית הסרטים הבאה בעתיד הקרוב זה בטוח.

 

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

מלך הצפון – סרט מרתק אבל גם קצת חסר אופי

חיסול ראשון הסרט שהוא סיפור ערפדים בנוסח להט”בים

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button