דיכאון גברים אחרי לידה – תסמינים ודרכי טיפול

אומנם דכאון לידה אצל המין הנשי שכיח הרבה יותר, אך בכל זאת לא רק הן סובלות ממנו. דיכאון גברים אחרי לידה קיים ועלול להפוך את חייו של הגבר.

דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מאוד שכיחה של סוג מסוים של דיכאון, אשר תוקף את האישה מיד עם הלידה, חרף העובדה שציינו זאת בהקשר של הנשים, לעתים יש נוכחות של תרחישים של דכאון גברים אחרי לידה.

אומנם הגבר אינו ממש חווה את כאבי הלידה עצמם, או לחלופין הוא בהכרח צריך לעבור תקופה של החלמה פיסית, אך נוכחות של תינוק חדש בחייו בהחלט מהווה שינוי גורף וניכר בחיים שלו. גברים, בדיוק כמו נשים, נדרשים לשים תשומת לב מרובה לבריאות הנפשית שלהם, בעוד שכל מיני גורמים, לרבות – מתחים או תשישות, עשויים להוביל לכדי דיכאון של גברים לאחר לידה.

למרות שהתופעה הזאת פחות ידועה או מוכרת, מצאנו לנכון לכתוב עליה בשל המשמעות הרבה שהיא טומנת בקרבה, ועל כן טוב תעשו באם תקראו הכול למן ההתחלה ועד לסיום המאמר הנ"ל, ותגלו עוד מידע על דכאון גברים אחרי לידה – תסמינים ודרכי טיפול…

 

מה התסמינים הרווחים של דכאון גברים אחרי לידה?

התסמינים הרווחים של סטרס, תשישות או היממות בעקבות לידה של תינוק חדש מהווים פן מאוד נורמלי של תהליך ההורות. במקביל לכך, במידה והתסמינים הללו מפריעים ליכולת לטפל בתינוק החדש, נמשכים זמן רב מדי או לחלופין מפריעים בהתנהלות התקינה של חיי היום יום, יש לשקול ברצינות שמדובר כאן אודות דיכאון שלאחריי לידה, מה שעד היום נודע בתור חלקן הבלעדי של הנשים, נודע כיום בתור דכאון גברים אחרי לידה.

המון תסמינים של דיכאון אחרי לידה בקרב הגברים מהווים שם נרדף להפרעת דיכאון מג'ורי, וכל גבר יחווה אותן באופן שונה, כאשר יתכן שהוא יחווה רק חלק מהם, וממש לא את כולם. בשביל גברים שחווים דיכאון שאחרי לידה, התסמינים הכי שכיחים הם כלעייל –

 1. כאשר הגברים חשים בעצבנות, בחוסר החלטיות או בטווח מוגבל של רגשות, הינם מהווים תסמינים נפוצים שאותם חווים הגברים שסובלים מדיכאון לאחר לידה.
 2. כשלגברים יש שינויים ניכרים בתיאבון.
 3. אם לגברים יש מחשבות מופרעות למדי על פגיעה בתינוק.
 4. במידה והגברים חווים שינויים במשקל הגוף.
 5. בעוד יש לגברים מחשבות על התאבדות או על מוות.
 6. כאשר לגברים קשה לישון בלילה.
 7. כשהגברים סובלים מכאבים שאינם מוסברים.
 8. בעוד הגברים מתלוננים על אובדן אנרגיה.
 9. כשלגברים יש שינויים פתאומיים במצבי הרוח.
 10. כאשר הגברים חווים תחושות של אי שקט או של נסערות.
 11. באם הגברים מאבדים עניין או הנאה בפעילויות כאלו ואחרות.
 12. במידה והגברים מפגינים חוסר יכולת להתרכז או לקבל החלטות.
 13. כאשר הגברים מרגישים עצובים או חסרי תקווה.
 14. כשהגברים מציגים דאגה מוגזמת.
 15. ולסיום, בעוד הגברים מרגישים חסרי ערך או אשמים.

מה הן דרכי הטיפול?

דרכי הטיפול בתסמונת של דכאון גברים אחרי לידה אינן שונות מדרכי הטיפול בדיכאון קליני, כאשר הן נקבות על פי חומרת הדיכאון או המצב, וסביר להניח שהרופא ימליץ על טיפול כזה או אחר או על נטילת תרופות שכיחות, כמו למשל – מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין, וכן אפשר לשקול המלצה על תרופות נוגדות דיכאון וכל מיני תרופות שונות אף עבור גברים עם דיכאון שלאחר לידה, וכן על ביצוע סינרגיה של שניהם. דרך טיפול נוספת היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי –CBT, וכן טיפול בין אישי – IPT, כאשר מדובר אודות שיטות פסיכותרפיות, כאשר ידוע שהן יכולות להקל על סימפטומים של דיכאונות לאחר לידה, אבל מרבית הגברים בוודאי יעדיפו טיפול פרטני או זוגי שיש בו מכדי לסייע בהקלה על הסימפטומים של דיכאון אחרי לידה של גברים.

במידה ובחרתם בשיטת טיפול של נטילת תרופות, ואתם סובלים מתופעות לוואי שאינן רצויות או החמרת הדיכאון, כדאי שתדווחו על כך לרופא המטפל כדי שיבצע התאמות, או שימצא לכם התכוניות טיפול חלופיות.

יעניין אתכם גם – 

מיקרוסופט – חברה הממתגת עצמה כשיוונית השיקה ווינדוס 11 לגברים בלבד

סבן אילבן (7-Eleven) צפויים לפתוח חנות ראשונה תוך שנה

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button