גמילה מטיטולים, כל מה שצריך לדעת לפני שמתחילים

גמילה מחיתולים הינו אתגר לכל הורה בתחילת דרכו, במדריך זה נראה לכם כיצד נדע מתי התינוק מוכן להתחיל גמילה ואיך נעשה את זה בצורה נכונה

גמילה מחיתולים זהו שלב התפתחותי שכל תינוק עובר, ואנחנו ההורים צריכים לדעת איך נכוון את הפעוט שלנו לגמילה נעימה, כיפית, הדרגתית ונכונה.

איך להתחיל גמילה מחיתולים:

מוכנות של גמילה מחיתולים משתנה מילד לילד, אך לרוב זה מופיע עד סביבות גיל השנתיים. היא נמשכת בין כמה ימים או שבועות או חודשים. לפני שנתחיל את תהליך הגמילה ונכיר לפעוט את הסיר או השירותים צריך לבדוק האם הוא בשל מספיק לשינוי חדש.

בשלות פיזית: הפעוט מתחיל להבחין בסימנים הפיזיולוגים הקורים אצלו , כמו שליטה בפי הטבעת או איפוק פיפי (נוודא שהפעוט מתאפק לפי מצב הטיטולים, כשהחיתולים שלו יבשים למשך שעתיים זה מרמז שהוא מתאפק).
כשהפעוט מסוגל לשבת ולקום מעל סיר/ ישבנון ללא בעיה , שהוא מסוגל להרים ולהוריד מכנסיים ללא בעיה, כשהוא מראה שהוא כבר לא אוהב ללבוש חיתול או מוריד אותו בעצמו כשהחיתול מלוכלך ומרגיש מסוגל מבחינת ביטחון ועצמאות.
כמו כן, פעמים רבות בשלות אצל פעוטות נקלח גם בתור דוגמא מהסביבה (למשל בגן שחלק מהילדים גמולים).

בשלות רגשית:

הפעוט מגלה סקרנות לגביי גמילה מחיתולים , מתעניין במשפחה שהולכת לשירותים, בשלב זה נראה גם עצמאות בדברים אחרים למשל אוכל, שתייה, משחק וכו' .

 אחר: לעתים, תהליך הגמילה יכול לקחת זמן בעיקר אם קורה שינוי חדש בסביבתו, למשל כמו הולדת אח או אחות , מעברי דירה, מעבר חדר אחר , או כל שינוי חדש יכול לעורר רגרסיה בתהליך גמילה. חשוב לזכור שנתחיל בתהליך הגמילה כשאין בידיעתנו שום הפרעה שתבוא בזמן הקרוב.

 דרכים להתחיל לגמול מחיתולים:

ראשית נראה בשלות אצל הפעוט, אצל חלק נראה בשלות בגיל שנה וחצי ואצל חלק נוכל לראות בשלות גם בשלב מאוחר יותר.

 • נתחיל את הגמילה לקראת הקיץ או שנהיה מזג אויר נעים בחוץ ( הטמפרטורה משפיעה על הגמילה).
 • נחשוף את הפעוט לסיר / ישבנון ונאפשר לו לשחק איתו ולחקור אותו. נוכל להביא בובה להראות לו איך היא יושבת או שהוא יישב בעצמו.
  הכי הכי חשוב שהחשיפה בפעם הראשונה תהיה חוויה נעימה וכיפית.
 • ספרים, כיום יש המון ספרים המתעסקים בגמילה מחיתולים, נוכל להקריא לו ולהראות איך בספר מדגימים עשיית צרכים בסיר / ישבנון.
 • בתקופה של הגמילה וחשיפה לסיר /  ישבנון יש להתעסק יותר עם משחקים מלכלכים, כמו משחק בבוץ , צבעי גואש וכו' כי בתקופה הזאת נעסוק יותר בדברים "מלכלכים".
 • בתקופה זו נמשיך בשגרת הבית כרגיל.
 • נחליף את החיתול בתחתונים לזמן קצר של עד שעתיים , וכל חצי שעה נשאל אותו אם יש לו צורך ללכת בשירותים ונזכיר לו.
 • נוכל לקחת את הפעוט לקנות תחתונים חדשים שהוא אוהב ונקנה לו.
 • תמיכה ,עידוד וחיזוק הפעוט מאוד קריטיים. במקום שנתקע בלופ של הליכה בלתי פוסקת ושאלות "יש לך פיפי? יש לך קקי?" הגורם לתסכול מצד ההורים או הפעוט אם הוא פספס .
 • ברגע שאנו רואים שיש התקדמות מסוימת בבית, נוכל לעבור לשלב הבא ולשוחח עם הגננת כדי להתחיל לגמול גם בגן.
 • חשוב לזכור שגמילה מחיתולים מצריך גיוס מלא מצד ההורים , וזה אתגר התפתחותי לא פשוט של הפעוט, התהליך עצמו יכול לחזק את עצמאותו והביטחון העצמי שלו. חשוב בתקופה זו במיוחד לגלות אמפתיה לקשיי הפעוט ולהיות סבלניים לקצב וליכולות של הפעוט. גמילה מחיתולים זהו תהליך טבעי וחושב לראות את הפעולה בצורה מהנה. השתדלו לא להילחץ מהקשיים ועזרו לילדכם לרכוש את המיומנות החדשה דרך הנאה, צורה זו תחזק את הביטחון העצמי של ילדכם. זכרו שכל פעוט לומד ללכת לשירותים במוקדם או במאוחר, והוא ייגמל. נסו ליהנות מהדרך ומהרגעים המצחיקים ונבטיח לכם שלכולם יהיה הרבה יותר קל.

  ומה קורה עם גמילה מחיתולים בשעות הלילה?

  ברגע שהפעוט שלנו יהיה גמול לחלוטין בבוקר נוכל להתחיל לגמול אותו גם בלילה. יכול להיות שבשעות הלילה הפעוט עדיין יצטרך חיתול. נוכל לזהות מתי להיפרד מחיתול, ברגע שהפעוט קם במשך כשבוע עם חיתול ייבש מהלילה, נוכל כבר לגמול אותו סופית מחיתולים.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button