אוקסיטוצין (Oxytocin) – אבא טרי?, דברים שצריך לדעת על הורמון האהבה

למזל טוב!, אתה אבא, כאן נסכם את כל מה שאבא טרי צריך לדעת בתקופה הכי יפה ומאתגרת בחיים ואיך הורמון אוקסיטוצין יש משחק עיקרי בחיבור עם התינוק.

אוקסיטוצין (Oxytocin), או הורמון אהבה, יש משחק חשוב בתקופה הכי חשובה בחיינו, אם אתה אבא טרי ואינך יודע מושג אחד בהורות, כדאי לך לגלגל למטה ולקרוא על ההקשר בין הורמון אוקסיטוצין לחיבור שלך עם התינוק שנולד. להיות אבא טרי זה להבין שהחיים שלך השתנו. מתואר של רווק נחשק לגבר נשוי ועכשיו אתה נושא טייטל חדש. אך עם השם באה האחריות. אבות טריים צריכים להבין שהורות מתבטאת לא רק בקניות או משחקים, זה הרבה יותר מזה. זה ממש רכבת הרים של אמוציות וחוסר שינה שצריך גם להיות מוכנים אליו. במהלך ההיריון יש המון לחץ וציפיות, וצריך לזכור שזה בסך הכל  זה טבעי וכולם עוברים את זה בסופו של דבר. חשוב לקחת נשימה עמוקה ולהיות מוכנים למסלול החדש שנסלל לכם. 

מה זה אוקסיטוצין (Oxytocin) –

הורמון אוקסיטוצין הוא הורמון המסייע להרחבה וכיווץ הרחם אחריי לידה, גורם להגברת החלב הזמן הנקה, מופרש אצל גברים ונשים בזמן אורגזמה, מסייע לזרימת הזרע בזמן פליטה, הוא מופרש ברגע שאתה מתאהב ( ומשם הוא זכה לכינוי הורמון אהבה), ויש לו חלק עיקרי בהתחברות שלנו עם התינוק שנולד. הורמון  אוקסיטוצין מיוצר בחלק האחורי של בלוטת יותרת המוח והוא נגלה בפעם הראשונה בשנת 1953 על ידי מדען אמריקאי בשם וינסנט דה ויניו. כמו כן, להורמון אוקסיטוצין יש השפעה חברתית, הוא עוזר לנו להיות אמפטיים יותר ועוזר בתקשורת בין אישית.

אוקסיטוצין – החיבור שלנו עם התינוק  

מחקרים הראו שהורמון אוקסיטוצין (Oxytocin) מופרש אצל גברים כשבוע אחריי הלידה, לעומת נשים שהורמון זה מופרש או בלידה עצמה. נמצא כי אצל האבות הורמון זה מסייע בחיבור שלנו עם התינוק. הוא פועל דווקא במצבים קריטיים, שבהם רמת החרדה עולה, ועוזר לנו להחזיק מעמד לאורך זמן. עבור תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם יש חשיבות רבה לנושא של תקשורת בטוחה בתחילת חייהם. אוקסיטוצין מסייע לאבא טרי להתחבר לתינוק שלו, אצל גברים , משחק עם התינוק מגבירה את הפרשת ההורמון וגורמת לחיבור טבעי בין אב לתינוק. אז טיפ לאבא הטרי, שחק המון עם התינוק שלך, הבעת פרצופים, מגע ונדנוד. זה יעזור לך המון במציאת חיבור עם התינוק הרך שנולד. בנוסף, חוקרים גילו שהפרשת אוקסיטוצין מגדילה בהדרגה את הכמויות שהיא משחררת. כאשר בגוף שלנו יש רמה מסוימת של אוקסיטוצין, כל הפרשה נוספת משחררת כמות גדולה יותר, מה שמעודד את ההורה להמשיך ולייצר את הורמון זה.

אוקסיטוצין משפיע על חיי התינוק לאורך זמן.

מחקר מעמיק הניב תשובות על תינוקות שבשלב הינקות הופרש אצלם אוקסיטוצין ברמה גבוהה. התוצאות הראו שאותם תינוקות גדלו להיות ילדים שיודעים להתבטא היטב מילולית, שזה אומר שהם ידעו כבר מגיל צעיר להגיב ולדבר יותר לעומת ילדים שהורמון זה לא הופרש בכמות מוגברת. ילדים אלו גם ידעו להסביר את הקשיים שלהם לסביבה בצורה מובנת. בגיל ההתבגרות, ילדים אלו פחות נטו להתמכרויות ומצבי קיצון ובבגרותם, הם גדלו להיות אנשים שיותר בטוחים בעצמם, ידעו לקלוט סיטואציות רבות והיה יותר קל להם לתחזק וליצור קשרים חברתיים ארוכי טווח.

טיפ לאבא טרי.

חיבוק הוא הכלי הטוב ביותר להגברת הורמון אוקסיטוצין. חיבוק הוכח ככלי עזר מצוין להרפיית סטרס והורדת חרדות, חבק את תינוקך כמה שיותר, החיבוק הכי טוב בשביל חיבור מצוין עם התינוק הוא חיבוק skin to skin. שב בנחת, הורד חולצה תפשיט את תינוקך ושבו מעורסלים ביחד.

השפעות הורמון אוקסיטוצין (Oxytocin) לבריאות שלנו.

  • מחזק את המערכת החיסונית שלנו.
  • מפחית כאב
  • הוא גם מנטרל ישירות את השפעותיו של הורמון הסטרס והלחץ קורטיזול.
  • משפרת את איכות השינה שלנו.
  • מפחיתה דלקות בגוף.
  • מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות לב.
  • מפחית חשקים להתמכרויות.

לסיכום.

כאשר התינוק מקבל בזמן את המענה שהוא צריך, הוא מרגיש הרבה יותר ביטחון ורוגע. לאבא טרי שאינו יודע איך להתחבר ולתקשר עם התינוק צריך קודם כל מגע וחיבוקים, לתקשר עם התינוק דרך משחק, להוריד לחץ וכמובן לאהוב. כך נוצרת תקשורת הדדית עם התינוק. במצבים אלו מופרש אוקסיטוצין גם אצל התינוק וגם אצל ההורה. ככל שיוזמים יותר תקשורת עם התינוק ומענה מהיר לצרכים שלו כך רמת האוקסיטוצין מוגדלת לשני הצדדים.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button