לריב ליד הילדים, מה מותר ומה אסור לעשות לידם?

ריבים לפני הילדים זה לא תמיד טוב , ככה לימדו אותנו רק כדי לא לפגוע בנפש הקטנה והטהורה שלהם. שלא יחוו טראומה או חרדות מאתנו , האם זה נכון?

ריבים מול הילדים תמיד באה לידי מחלוקת. לריב לידם ייפגע בהם? ובכן זה לא יפגע כמו השאלה של איך אתם רבים ליד הילדים. כל ריב או ויכוח בין ההורים זה מצב לא נעים ליד הילד. הילד שלנו תמיד צופה בנו, קולט ולומד כל חלק ותנועה שאנחנו עושים. אבל חשוב להבין, ריבים זה עוד סוג של אמצעי תקשורת בינינו, במיוחד בתור בעל ואישה, בסופו של דבר ויכוח או ריב היא פעולה שנעשית מתוך רגש.
הרבה יותר קל לנו להתעצבן על החשובים עלינו מכל מאשר על אנשים אחרים בסביבה.
לריב ליד הילדים צריך להיות נכון (עד כמה שאפשר).

ילדים שנחשפו למריבות בין ההורים, הראו מצב של עלייה בתסמינים רגשיים שליליים כמו דיכאון, חרדה, רגרסיות ועוינות לסביבה. אך תופתעו לגלות, שהשפעתן השלילית של המריבות לא נבעה מכמות המריבות, אלא דווקא מכמה המריבות נהיו מלוכלכות ומשפילות והאם ההורים השלימו בסופו של כל מריבה.
לא צריך להגיע לרמה של להשפיל את הבן/בת זוג אך ויכוח נכון מראה לילדים שגם במערכת יחסים יש ריבים, העיקר שלאחר מכן תשלימו ליד הילדים. זה מראה להם שגם שיש צד לא נעים בתקשורת אפשר להשלים והכל חוזר לשגרה.

תחשבו על זה רגע, הילד שלכם כבר גדול והוא רב עם חבר שלו על כדור וזאת הפעם הראשונה שהוא נחשף לריב, הרי אם אנחנו כל כך מסתירים מהילדים את הריבים שלנו אין להם מאיפה לדעת שגם זה יכול לקרות אצלם. כשאנחנו יודעים איך לריב לידם בצורה נכונה, אנחנו מגדלים אותם להיות מבוגרים שלא פוחדים מקונפליקטים ומסוגלים לריב עם ידיעה שאת המריבה אפשר לפתור. ילדים שנחשפים לריבים בריאים בין המשפחה יכולים בעתיד להתמודד עם בעיות ולפתור אותם בצורה נכונה. ברגע שאנחנו מסתגרים בחדר כדי לריב, הילד יכול להבין שרגשות אלו צריך "לטאטא" ולהתעלם מהם. בעתיד זה יכול להשפיע לא טוב על ילדנו, זה יכול להתפרץ לצדדים לא טובים, חוסר יכולת להתמודד עם ריבים יכולים להביע חוסר ביכולת להתמודד עם רגשות זעם.
חשוב  מאוד להראות לילדים שלנו גם את הצדדים הלא טובים, בסופו של דבר, הילדים שלנו גדלים ומפתחים אופי משלהם, לא משנה כמה אנחנו רוצים להגן עליהם חשוב מאוד שיידעו איך להתמודד ולהביע את דעתם עם ביטחון מאחוריי המעשים שלהם.

עכשיו השאלה , איך לריב נכון ליד הילדים שלנו?

אחריי שהבנו שלהסתיר את הריבים שלנו מהילדים יכול לפגוע בהם, צריך גם ללמוד איך לריב בעצמנו לידם. כמובן שלריב זה אף פעם לא צד טוב בזוגיות אך אלו מצבים שלא ניתנים לשליטה. הדבר חשוב ביותר במריבה בנוכחות הילדים הוא להשלים. ילדינו יבינו שלמרות שאתם כועסים אחד על השני, אתם עדיין מאוד אוהבים זה את זה, אך בכל זאת חשוב גם שהמריבה לא תצא מכלל שליטה ותגרור לקללות וכינויים וחס וחלילה הרמת מולם. אפשר לריב עד גבול הטעם הטוב גם בלי קשר לילדים, מריבה נכונה תורמת למערכת יחסים במיוחד בשלב שצריך להשלים. הכי טוב אחריי מריבה, היא להפגין אהבה וחיבוקים בנוכחות הילדים, שיראו שגם אם אמא ואבא קצת כעסו הם השלימו וממשיכים לאהוב אחד את השני.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button