טיפול התנהגותי ABA – איזה כלים זה ייתן לכם ולמי זה מתאים

טיפול התנהגותי aba היא שיטה מוכרת לטיפול לשינוי התנהגות לא רצויה, עובדים בשיטה בעיקר עם ילדים על הספקטרום או עם בעיות התנהגות קשות

טיפול התנהגותי aba היא שיטה מדהימה לשינוי התנהגותי למצבי קיצון השיטה אומנם מוכרת כעבודה עם ילדים על הספקטרום האוטיסטי או לטיפול בבעיות התנהגות קשות אך השיטה מתאימה לכל סוג של טיפול לשינוי התנהגות ומומלצת מאוד לאנשים שבאים מהתחום הטיפולי או מתחום החינוך. 

מה זה טיפול התנהגותי aba?

העבודה בעזרת השיטה יוצאת מנקודת הנחה כי את הילד את הצרכים והרצונות שלו אי אפשר לבטל מה שכן עושים בעזרת השיטה זה להבין מה הילד מנסה להשיג בעזרת ההתנהגות או מה גורם לה וללמוד איך לשנות את הגורמים הסביבתיים שהובילו להתנהגות הלא רצויה השיטה עוזרת מאוד לילדים על הספקטרום ללמוד להתמודד עם הקשיים השונים איך לתקשר בצורה טובה יותר ואיך ליצור קשרים ואינטראקציה עם הסביבה. 

יש שרואים בשיטה כ'אילוף' כיוון שיש הרבה עבודה עם התניות אבל מי שמבין את השיטה לעומק מבין כי מדובר בצורה ללמד התנהגות חיובית ומועילה כדי שהילד או המטופל יוכל להשיג את מטרותיו בצורה נכונה בעזרת לימוד השיטה ניתן לעזור ולהבין את כל האנשים כיוון שנרכשים כלים להבנת סיטואציה וכוונה נסתרת של האדם שמולכם.

בטיפול בשיטת aba מלמדים ילדים יכולות חיקוי שיעזרו להם להסתדר בחברה מלמדים תקשורת נכונה, וויסות רגשות בחירה ויישום של התנהגות חלופית ובעבודה מותאמת ילד וצרכים אישיים. 

בנוסף, (וזה חשוב לאנשי החינוך ולהורים שבנינו) השיטה מלמדת מה ההבדל בין ענישה מזיקה לענישה אפקטיבית הכוונה שמקרה וילד עשה משהו לא מקובל יש להגיב בצורה מתונה ומותאמת לסיטואציה.

  • לדוגמא –

ילד שהתפרע בשיעור והמורה הוציאה אותו החוצה, אם הילד לא למד או שקשה לו בשיעור והכוונה הסמויה שלו הייתה לצאת מהשיעור הוא השיג את מה שרצה בעזרת ההתנהגות הזו ולכן המקרה יחזור בשנית לכן היציאה מהכיתה לא הייתה עונש אפקטיבי שכן הילד למד שזו דרך לקבל את מה שהוא רוצה ולא מרגיש כי המעשה שלו היה לא נכון ולא מתאים לסביבה כדי להגיב נכון בסיטואציה כזו יש להבין מה הילד רצה להשיג וללמד אותו להשיג את אותה התוצאה בצורה אחרת.

באותה דוגמא המורה יכלה לגשת לילד ולשאול האם הוא מסתדר בשיעור ואולי רוצה עזרה קצת יותר פרטנית בהנחה ולילד מהדוגמא באמת קשה בלימודים פתרון כזה יהיה יותר אפקטיבי לעתיד וימנע מצבים חוזרים בהם הוא יפריע בשיעור.

בנוסף לפן ה'שלילי' של עונשים יש גם התייחסות לחיזוקים מותאמים איך לחזק ולעודד ילדים בצורה נכונה שמתאימה להם ומקדמת התנהגות והצלחות.

  • לדוגמא –

נחזור לאותה כיתה מהדוגמא הקודמת, אם ילדה אחרת בכיתה פתרה נכון מבחן וקיבלה ציון מעולה המורה רוצה לעודד ולחזק אותה להמשיך ככה והיא משבחת אותה מול כל הכיתה הכוונה של המורה יכולה להיות מדהימה אבל הילדה הובכה והיה לה לא נעים באותו רגע ככה שבמקום לעודד את הילדה להצלחה יצרנו מצב בו קיים סיכוי שבמבחן הבא (בין אם במודע ובין אם לא) הילדה יכולה להוציא ציון לא טוב רק כדי לא לעמוד שוב באותה סיטואציה שהייתה לה לא נעימה.

כמו בעונשים גם בחיזוקים יש לעשות התאמה אישית לכל ילד וילד ולצרכים האישיים שלו בעזרת הקורס תלמדו איך לזהות מה מתאים למי ואיך ליישם את זה בצורה המיטבית עבור הילדים ועבור הסביבה כולה.

למי מומלץ ללמוד את השיטה?

השיטה של טיפול התנהגותי aba מומלצת למגוון של אנשים ויכולה להועיל במגוון תחומים והביטים כמו:

  • אנשי חינוך – לא רק חינוך מיוחד בעזרת הכלים שתלמדו ותרכשו תוכלו לעזור במגוון של מצוקות רגשיות ובאמת להיות שם ולהבין את הילדים בצורה אפקטיבית יותר תוכלו לדעת מה הם מנסים להשיג בעזרת התנהגות שאנחנו רואים כשליליות ובעזרת זה תוכלו לעזור להם לקבל את מה שהם רוצים בצורה חיובית ויעילה יותר.

 

  • מטפלים – כמטפלים תמיד יש רצון להצליח לעזור לכל מי שמגיע לקבל עזרה והכלים הנרכשים בקורס הזה יכולים להעניק ידע וכישורים רבים שיכולים להיות מאוד אפקטיבית בתהליך העבודה כמו כן תיפתח עבורכם דלת חדשה ואפשרות להוסיף עבודה עם ילדים על הספקטרום לתחומי ההתמחות שלכם.

 

  • הורים – הורים שרוצים לרכוש כלים איך לעזור ולטפל לבד בילדים שלהם יכולים לעשות את הקורס ולקבל המון כלים שימושיים ופרקטיים לעבודה בבית. הקורס במיוחד מומלץ להורים לילדים על הספקטרום, כך תוכלו גם לעזור וגם להבין יותר טוב איך הילדים חושבים ולמה הם מתנהגים בצורה בה הם מתנהגים.

 

  • סייעות שילוב – הקרוס מתאים גם כהכשרה לסייעות שילוב לילדים במסגרות החינוך, הידע והכלים שתקבלו יכינו אתכם גם לעבודה בכיתה וגם לעבודה פרטנית עם הילדים עליהן הסייעות הוצמדו.

איפה ומדים את התחום – המלצה אישית

יש מספר מקומות בארץ בהם ניתן ללמוד את תחום הטיפול התנהגותי aba אבל מניסיון אישי אני ממליצה בחום על הקורס של בית ליאור למדתי את הקורס לפני כמעט 4 שנים ומאז הכלים שרכשתי שם שימשו אותי במקומות רבים לאורך הדרך בזכות התעודה שקיבלתי עבדתי בתוך סייעת שילוב בבית ספר עם ילדים על הספקטרום העבודה שהצלחתי לעשות איתם בעזרת הכלים מהקורס גורמת לי לגאווה עד היום.

בנוסף לפן המקצועי שהיה מרתק ומספק מאוד הכלים הללו שימשו אותי רבות גם בבית הפרטי שלי ובחינוך הבת הקטנה שלי את הקורס עשיתי במהלך ההיריון ובזכות זה ידעתי מההתחלה איך לגשת לכל בעיה ואיך לפתור התקפי טנטרום עוד לפני שהם קרו כן כן, תודות לקורס הזה רק פעם אחת בכל החיים הבת שלי נשכבה בצרחות על הרצפה ובעזרת הטיפול הנכון שלי באותה סיטואציה היא מעולם לא הרגישה את הצורך לעשות זאת שוב.

היא למדה מהר מאוד ובצורה נינוחה ורגועה איך לבקש דברים בצורה נכונה כדי לקבל את מה שהיא רוצה היא למדה איך לבטא כעס או תסכול בצורה בריאה ונעימה יותר ככה שהיא רגועה ובטוחה בעצמה גם במצבים של רגשות קיצוניים וגם לי אין התקפי טנטרום להתמודד איתם.

כיום אני עובדת כמטפלת פרטית במגוון שיטות אך יכולה להעיד בביטחון מלא כי הרבה מהעבודה שלי עדיין מבוססת על טיפול התנהגותי aba והרבה מהטכניקות השונות בנויות על אותו עיקרון אני ממליצה בחום לכל מי שהתחום מושך אותו לכל מי שרוצה את הכלים והידע האלו ללכת ללמוד את הקורס aba של בית ליאור אתם לא תצטערו על ההחלטה הזו.

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

מט”ח – המדריך הבסיסי למושגים שיעזרו לכם להיכנס לתחום ההשקעות והסחר

הצלחה פיננסית איך משיגים אותה ומה יעזור לנו להתקדם

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button