הורדת לחץ דם טבעי – כך תעשו את זה נכון

שוקלים לנסות הורדת לחץ דם טבעי בנוסף או במקום טיפול תרופתי? תתחילו בלקרוא את המאמר הבא שיסביר לכם בקצרה על כל התוספים שתצטרכו.

אחד התופעות השכיחות ביותר בעולם המודרני הוא יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה. תופעה זו גורמת ללב לעבוד קשה יותר ובכך מגבירה סיכונים רבים כגון התקף לב, אי ספיקת לב, ושבץ מוחי. בכל רחבי העולם כשני מיליארד אנשים סובלים מלחץ דם מוגבר אשר ברוב המקרים מגיעה ללא תסמינים ולא מאובחנים בזמן ולכן התופעה נקראת בשמה המצמרר "הרוצח השקט". ניתן למנועה סיכונים קריטיים אלו בטיפול הורדת לחץ דם טבעי העוזר להפחתת הלחץ דם בלי שימוש בכימיכלים. 

גורמים עיקריים ללחץ דם גבוה

ללחץ דם גבוה ישנם גורמים רבים ולכן לא ניתן לאבחן זאת לבד בלי בדיקה רפואית. גורמים ללחץ דם גבוה יכולים להיות:

 • תזונה לקויה
 • עמידות לאינסולין
 • משקל עודף והשמנת יתר
 • מחלת כליות
 • סוכרת
 • טרום-סוכרת
 •  מחסור בפעילות גופנית
 • נטילת תרופות מסויימות
 • גנטיקה – ניתן לבדוק היסטוריה משפחתית כדי לברר אם לכם קיים החשש להווצרות לחץ דם גבוה
 • אלכוהוליזם 

כיצד תדעו אם יש לכם לחץ דם גבוה? אתם יכולים להגיעה לקופת חולים ולבקש למדוד לחץ דם או לבצע בדיקת לחץ דם ביתית בעזרת מכשיר יעודי. אם יש לכם מכשיר יעודי ככה תוכלו לדעת אם לחץ דם שלכם גבוה:

הערך הראשון הוא לחץ דם הסיסטולי, השני הוא לחץ דם הדיאסטולי. המספר הגבוה יותר יהיה הלחץ הסיסטלי והנמוך הוא דיאסטולי. מה ההבדל? לחץ דם סיסטולי הוא הלחץ של הלב על העורקים בכל פעימה. לחץ דם הדיאסטולי מתייחס ללחץ בעורקים בזמן מנוחת הלב. 

לחץ דם תקין הוא: 80\120

לחץ דם מוגבר: 80-89\120-129

לחץ דם גבוה(שלב א): 80-99\130-139

לחץ דם גבוה (שלב ב): 90+\140+

*לחצים אלו הם אצל אנשים בוגרים בלבד, לילדים לחץ דם יהיה שונה. 

*חשוב להדגיש אם יש לכם לחץ דם גבוה אתם חייבים לעקוב אחרי אצל הרופא המטפל שלכם.

 דרכי טיפול בלחץ דם גבוה

הטיפול משתנה בהתאם לרמת הלחץ דם הנוכחי שלכם. אם הנכם בטווח של יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה (שלב א) ברוב המקרים הורדת לחץ טבעי בעזרת שינוי אורח החיים יספיקו כדי להוריד את הלחץ לטווח הנורמה. לפני לקיחת ההחלטה ליידים שלכם מומלץ להיוועץ עם רופא המטפל, רק הוא ידע אם אתם אנשים בעלי גורמי סיכון ויוכל ליעץ על הטיפול המתאים. כמו כן על מנת שטיפול זה יהיה יעיל תצטרכו להתחייב ולבצע את השינוים באופן מיידי, זה כולל מעקב אחר לחץ הדם שלכם בעמצאות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. 

הורדת לחץ דם טבעי בעזרת – 

 • תזונה עשירה בפירות וירקות
 • ירידה במשקל
 • הפחתת עקה ופעילות גופנית סדירה
 • תוספי תזונה

אם אינכם מוכנים להתחייב לאורח החיים החדש או שיש לכם לחץ גבוה (שלב ב) תוכלו ואף תהיו חייבים ללכת על טיפול קונבנציונלי – 

בעזרת טיפול תרופתי ניתן להוריד לחץ דם ולהפחית את הסיכונים העומדים בפניכם בשל הלחץ דם. כיום זהו הטיפול העיקרי ללחץ דם מוגבר. טיפול כדורי הוא היעיל ביותר נכון להיום, אך רבים מפחדים דווקא מתופעות הלוואי שלהם, כך שאם אפשר לטפל באופן טבעי זה תמיד עדיף אך לא בכל מצב מומלץ. תרופות העיקריות לטיפול בלחץ דם גבוה הם:

 • קלונידין – חוסמי קולטני אלפה
 • הידרלזין – מרחיבי כלי דם
 • אטנולול, מטופרולול, קרבדילול, סוטלול – חוסמי קולטני בטא
 • אמלודיפין, דילטיאזם, ניפדיפין – חוסמי תעלות סידן
 • הידרוכלורותיאזיד, טריאמטרן, כלורתאלידון, ספירונולקטון – משתנים
 • ליזינופריל, בנאזפריל, אנלפריל, רמיפריל, פוסינופריל – מעכבי ACE

תוספי תזונה מומלצים להורדת לחץ דם 

ישנם תוספי תזונה רבים שהוכחו כתורמים להורדת הלחץ דם, הלאה נדבר רק על המומלצים והיעילים ביותר. חשוב להדגיש שבעת טיפול תרופתי חובה להתייעץ עם הרופא המטפל שלכם טרם הוספת תוספי תזונה אלו לדיאטה שלכם. רופא מטפל יתאים את תוספי התזונה לטיפול התרופתי שלכם בצורה בטוחה עבורכם. 

יוביקונון (קו-אנזים Q10)
Q10 הורדת לחץ דם טבעי - כך תעשו את זה נכון

תאי הגוף זקוקים לקו-אנזים Q10, אנזים Q10 הוא חיוני למערכת ליצור אנרגיה. הלב הוא המנועה של הגוף ואיבר הפעיל ביותר שלא מפסיק לעבוד בכל שעות היום בכל מהלך החיים. כתוצאה ממחסור האנזים CoQ10 ללב ניהיה יותר קשה לעבוד לכן אנשים הסובלים ממחלות לב זקוקים לרמות גבוהות של CoQ10 על מנת לעזור לתפקוד הלב. 

ממחקר שבוצע ב-2018 עולה כי תוספת של CoQ10 בעת טיפול בלחץ דם שיפר משמעותית את הלחץ הסיסטולי אך לא משפיעה על הלחץ הדיאסטולי בקרב הסובלים ממחלות מטבוליות. המחקר חקר 17 ניסוים אקראיים ומבוקרים בקרב 685 נבדקים והמסקנה הייתה חד משמעית. 

אם הנכם לא מטופלים בתרופות: מינון מומלץ 100-300 מ"ג ביום.

אם הנכם נוטלים תרופות יש להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי המינון המומלץ עבורכם.

תמצית זרעי ענבים

מחקרים רבים הראו את הסגולות של תמצית זרעי ענבים על בריאות האדם, בנוסף לחיזוק מערכת החיסון. על מנת לאמת הסגולות של תמצית זרעי ענבים נעשו עד כה 3 מחקרים ולכל אחד מהם היו ממצאים חיוביים שונים לגבי התמצית.

מחקר ראשון בחן את השפעתיו של תמצית ענבים על הלב, הממצאים הראו שבעזרת התמצית ניתן להוריד בבטיחות את קצב הלב ובאופן משמעותי להוריד את לחץ הדם. כל הנבדקים אשר קיבלו תמצית זרעי ענבים הדגימו ירידה משמעותי בלחץ הסיסטולי והדיסטולי. השפעות התמצית היו בולטות יותר בקרב נבדקים הצעירים ובעלי עודף משקל והנבדקים בעלי הפרעות מטבוליות. 

מחקר שני בדק עם ניתן בעזרת תמצית הזרע להוריד לחץ דם בהוספת פלציבו למשוואה. המחקר נעשה על אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון לפתח לחץ דם מוגבר, אך טרם זקוקים לטיפול תרופתי קונבנציונלי. מחקר זה נערך במשך 12 שבועות והממצאים הראו שאנשים אשר נטלו תמצית זרעי ענבים הראו ירידה של קרוב ל-6% בלחץ דם סיסטולי וירידה של קרוב ל-5% בלחץ דם הדיאסטולי. 

מחקר שלישי בדק השפעות של התמצית על מטופלים שקיבלו 300 מ"ג מהתמצית במשך תקופה והראו ירידה משמעותי בלחץ דם לעומת הנבדקים אשר קיבלו פלציבו. 

מינון מומלץ לתמצית זרעי ענבים הוא בין 100 ל-300 מ"ג ביום.

 

L-ארגינין – חומצת אמינו

עוד תוסף תזונה שעוזר בהורדת לחץ דם הוא L-ארגינין ממשפחת חומצת אמינו. חומצת אמינו הוא אחד היסודות של חלבון. תוסף תזונה זה מומלץ בעיקר לטבעוניים וצמחוניים בגלל שחומצת אמינו בעיקר נמצאת בבשר אדום, עוף, מוצרי חלב ופירות ים. L-ארגינין מרחיב כלי דם רב עוצמה ועשוי להועיל רבות להורדת לחץ דם. 

לפי שלוש מחקרים שבוצעו ב2011, 2017 ו2018, אנשים אשר נטלו מינונים של בין 4-24 גר' ביום של L-ארגינין הורידו את לחץ הדם הסיסטולי שלהם בכ-5.5 ממ"כ ולחץ הדיאסטולי ב-2.6 ממ"כ. בנוסף הממצאים הראו כי השימוש בוויטמינים מקבוצת B ביחד עם L-ארגינין עשוי לתרום בצורה משמעותית אף יותר מלחוד על אנשים בעלי לחץ דם גבוה. 

מינון מומלץ לצריכה יומים של ארגינין-L הוא בין 1000 עד 6000 מ"ג.

 

הורדת לחץ דם טבעי בעזרת מגנזיום

מחקרים הראו שרק כ-40% מהאוכלוסיה לא סובל ממחסור במגנזיום כך ש-60% מכל המבוגרים חיים עם מחסור של מגנזיום הנובע מתזונה לקויה, ורק 15 אחוז מהם לא בצורה קלינית. מגנזיום מקבלים מדיאטה עשירה של פירות וירקות, אך בעידן של היום אף על פי שהנכם ניזונים בצורה עשירה מפירות וירקות גם זה לא יעזור לכם להמנע ממחסור במגנזיום. למה? הסיבה לזה פשוטה הפירות והירקות בעידן שלנו מאוד דלים במגנזיום כך שאף על פי שהתזונה שלכם נכונה זה לא יעזור. 

מגנזיום משמש כחוסם תעלות סידן טבעי ונמצא כתחליף לתרופות חוסמי תעלות סידן ממשפחת תרופות להורדת לחץ דם. ממחקרים שבוצעו ב-2011 ו-2016 עלה שמגנזיום עשוי לעזור להוריד את ערכי לחץ הדם בעד כ-5.6 ממ"כ סיסטולי וכ-2.8 דיאסטולי שזה שווה ערך לתרופות ממשפחת חוסמי תעלות סידן. 

מינון מומלץ של מגנזיום נע בין 250 מ"ג ל- 500 מ"ג

 

פרי עוזרר

הישר ממשפחת הוורדים והרפואה הסינית המסורתית. פירות אלו שומשו על ידי הסינים מאות שנים לשיפור בריאות הלב והורדת לחץ הדם ואף לטיפול בבעיות עיקול. בוצעו שני מחקרים על תופעות פרי עוזרר על הגוף. בשנת 2002 נבדקו כ-40 בני אדם בעלי לחץ דם גבוה. הנבדקים קיבלו מינון של 500 מ"ג של פירות עוזרר. הממצאים הראו כי אצל כל המשתתפים ירד הלחץ הדיאסטולי אך לחץ הסיסטולי נשאר בלי שינוי. 

לאחר המחקר ב-2002 עשו מחקר חדש עם מינון גבוה יותר ושילוב של פלציבו על סוכרתיית סוג 2. חצי מהנבדקים אשר קיבלו תוסף תזונה עם פרי עוזרר במינון של 1200 מ"ג. לאחר 16 שבועות של מעקב הממצאים הראו כי חלה ירידה בלחץ הדם של הנבדקים בבין 3 ל-5 ממ"כ ללא תופעות לוואי.

מינון המומלץ לפרי עוזרר הוא 600 מ"ג פעמיים ביום( ניתן לקחת מינון של 1200 מ"ג פעם ביום)

 

חומצה אסקורבית (Vitamin C)
חומצה אסקורבית (Vitamin C)

אחד מתוספי התזונה המוכרים ביותר והנחקרים ביותר במאה האחרונה הוא ויטמין C, מאז 1960 ויטמין C עבר יותר מ-53,000 מחקרים שונים. הממצאים החשובים ביותר לנושא שלנו הראו שחומצה אסקורבית משפרת את בריאות הלב וכלי הדם לצד יתרונות רבים אחרים לרוב המערכות בגוף. ביחד עם היתרונות הרבים בהימצאותו, חסרונו של ויטמין C בגוף נקשר ישירות לתופעת לחץ דם גבוה אצל אנשים רבים.

מינון מומלץ של ויטמין C הוא בין 500 ל-1000 מ"ג ביום.

 

תוסף חשוב נוסף – תמצית מיץ סלק

תמצית מיץ הסלק מכילים ריכוז גובה של תחמצן חנקן אנאורגנית. ניתריטים אלו עוברים תהליך של התמוססות ברוק ובעת הבליעה נספגים לדם. לאחר הספיגה ניטריטים אלו הופכים לתחמוצת חנקן אשר נחשבת למרחיב כלי דם רב עוצמה, עם הרחבת כלי הדם לחץ הדם יורד בצורה משמעותית. ככל שהנכם סובלים ממשקל עודף גבוה יותר כך גם תמצית הסלק תשפיעה עליכם יותר. ממחקר שנעשתה ב-2014 נצפתה ירידה ב-עד ל-7 ממ"כ בלחץ הדם.

 

סיכום הדברים: 

  ישנם תוספים רבים העשוים לשפר את בריאותכם הכללית והורדת לחץ דם בדרך טבעית. אנו מומלצים לפני בחירת דרך הטיפול להיוועץ באיש מקצועה ורופא המטפל שלכם על מנת להרכיב תכנית להורדת לחץ הדם שלכם בצורה האופטימלית בשבילכם. מומלץ לרכוש תוספי תזונה אך ורק במקומות מוכרים כגון IHERB.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button