קוליק – גזים אצל תינוקות, מה נוכל לעשות כדי להקל ולהעביר לילה שקט

קוליק או כמו שאנו מכירים בשם גזים אצל תינוקות, זאת תקופה מאתגרת עם לילות ללא שינה והמון סבל לתינוק. מהו התקף קוליק וכיצד נוכל להקל על ילדנו.

גזים אצל תינוקות או קוליק (Colic), מגיעה מהמילה מעי (קולון). המון הורים מתבלבלים וחושבים שזה גזים אצל התינוק אבל לא בהכרח. כ-40 אחוז מהתינוקות יסבלו מקוליק בשלושת חודשים הראשונים בחייהם. מה שגורם לאי שקט בכי וכאב אצל התינוק. הם יכולים להופיע בכל שעות היום אבל הכאבים מתעצמים לקראת הערב והלילה. הסיבה לקוליק עדיין לא נמצאה ולכן אין טיפול ספציפי שיכול לעזור. הסבל אמיתי לא רק אצל התינוק אלה גם ההורים שרוצים לעזור לתינוק החסר ישע שסובל. אך אל דאגה, יש כמה שיטות שיכולות לעזור ולהקל עלינו;

איך נדע שהתינוק שלנו סובל מגזים- קוליק (Colic)?

נוכל לבדוק אם התינוק שלנו סובל מקוליק דרך "חוק השלוש". חוק זה אומר שאם התינוק שלנו בן 3 שבועות, בוכה יותר מ3 שעות וסובל יותר מ3 ימים או שבועות ואין עוד אבחנה רפואית אחרת אז הוא סובל מקוליק (גזים אצל תינוקות).

מה אפשר לעשות אם לתינוק יש גזים?

עיסוי בטן: המון מגע עמוק ועיסויים בבטן יכולים להקל משמעותית על קוליק. לחצו בעדינות על הבטן והתחילו לנוע עם היד עם כיוון השעון, נוכל גם לשמן את עורו של התינוק ונתחיל בעיסויים.

תנוחת נמר על העץ: הניחו את התינוק על זרועכם, כך שבטנו תהיה צמודה אליה ורגליו משתלשלות כלפי מטה. אפשרו לראשו ופניו של התינוק לנוח על זרועכם באופן שיאפשר לו להביט החוצה. תוך כדי, עם כף ידכם לחצו קלות על הבטן ושחררו. חיזרו על פעולה זו. הרוגע וההקלה מקוליק מגיעים מהשילוב של הקרבה הפיזית אליכם והמגע של הבטן עם ידכם.

ערסול: ערסלו את תינוקכם בעזרת מנשא או עם הידיים , וודאו שרגליו צמודים לבטנו ונסו לחקות תנוחת עובר.
כדור פיזיו: נוכל לקפץ על כדור פיזיו קלות כדי להקל ולהרגיע את התינוק.

הנקה: ראינו שתינוקות מניקים סובלים פחות  מאשר תינוקות שניזונים מתמ"ל.

האכלת יתר: יש להימנע מהאכלת יתר שגם מעמיסה על בטנו של התינוק.

גרעפס: אחריי כל סיום ארוחה נרים את התינוק על הכתף כאשר הכתף שלנו לוחצת קלות על הבטן ותוך כדי תנו טפיחות עדינות על גב התינוק , ברוב המקרים התינוק ישחרר גרעפס ויוקל מהמעמסה של האוכל עם בועות האוויר שנכנסות .

אמבטיה: אמבטיה חמימה עם המון אדים וזרימת מים נעימה יכולה להקל ובכללי מרגיעה מאוד את התינוק.

תכשירים: ישנם המון תכשירים בשוק להקלה על קוליק, אך אנא התייעצו עם רופא ואל תרכשו מוצרים אלה על דעת עצמכם, חלק מהמוצרים מכילים אלכוהול.

עלול לעניין אותך גם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button